-51- uitgevoerd ten behoeve van zijn wagenmakerij. In 1920 kwam er in de gemeente Winkel een uitbreiding van het tonnenstelsel. Van t Riet kreeg opdracht van de gemeente om op zijn draaibank een honderdtal houten poeptonnen te produceren. Arie van het Riet Op 1 januari 1920 nam zoon Arie van't Riet het bedrijf van zijn vader Jan van't Riet over, maar lang heeft Arie het aan de Weereweg in Lutjewinkel niet volgehouden. In december 1923 bood Arie in de Schager Courant zijn woning en werkplaats te koop aan en op 21 december 1923 werd er onder leiding van notaris G. J. van Leersum boelhuis gehouden om contant geld bij wagenmakerij Arie van 't Riet wegens diens vertrek naar elders. Er werden onder andere te koop aangeboden: een benzinemotor, lint- en cirkelzaag, draaibank, boormachine, drijfas, riem, schijven, een zware vierkante ladder, houtkros, gebruikte wielen, spaken, klein bewerkt hout, brandhout enzovoort. Waarschijnlijk is Arie van t Riet toen naar Renswoude verhuisd en is daar opnieuw met een wagenmakerij begonnen, want op 16 maart 1929 plaatste hij nog een advertentie in de Schager Courant, waarin hij te koop vraagt een witkap of een andere tweewielige wagen met kap voor vier personen. Brieven met omschrijving en prijs aan A. van 't Riet, wagenmaker te Renswoude. We moeten het nu nog even over het houtzaagmolentje van Dirk Kaaij hebben. De woning en werkplaats aan de Weereweg waar Ben van Dijk en Annita van Dijk-Smit al vele jaren woonachtig zijn, was begin vorige eeuw de plek waar Dirk Kaaij zijn timmerzaak had gevestigd. Later heeft Roggeveen hier nog een poosje getimmerd. Het was al in de tweede helft van de vorige eeuw toen garage Schreur de woning en de oude timmerwerkplaats in handen kreeg. Er verrees op de plek van de werkplaats een nieuwe autospuiterij en voor de spuiterij langs de Weereweg plaatste Schreur een lpg-pomp. Maar om op Dirk Kaaij terug te komen, op oude foto's is te zien dat Kaaij tegen de achterkant van de timmerschuur een molentje had geplaatst. Het molenlichaam stond op een stelling, die qua hoogte tot de dakgoot van de schuur reikte. Op bijgaande foto is te zien dat de stelling niet geheel ongevaarlijk was Het houtzaagmolentje van Dirk Kaaij gebouwd. Er zaten geen leumngen aan, je kon er zo vanaf donderen. Het molentje had nog een houten bovenas en roeden. Het was een buitenkruier. De jongste zoon Jan Kaaij heeft het vangtouw in zijn hand. Er is geen riet gebruikt, nee, het molenlichaam is gedekt met verticaal opstaande planken en zo te zien heeft de kap een viltbedekking. Op de stelling staan van links naar rechts de zoons Jan en Gert en vader Dirk Kaaij. Alle drie hebben ze het zondagse pak maar aangetrokken. Moeder Kaaij poseert vol trots naast haar hagelwitte was. Winkel, 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 51