slanke ramen, die zich in een waterlijst verheffen, waren zonder twijfel voor een tweeledig maaswerk berekend. Het koor was uitwendig, net als de noordzijde van de absis, met tufsteen bekleed. Net als het koor waren de dwarsbeuken met een tongewelf overwelfd. De tongewelven doorsneden elkaar zodat een kruisgewelf is ontstaan, waarvan de houten ribben op houten kraagstukken rustten. Een groot venster waarvan de breedte een drieledig maaswerk toeliet, doorbrak boven de ingangen van de zijbeuken de lijn van de gootlijst. Tevens waren de gevels van de dwarsbeuken voorzien van twee spiegels naast elk venster. Aan de zuidbeuk (achterkant) bevond zich boven de vensters een nis met een zandstenen beeldje uit de dertiende eeuw, vermoedelijk een madonna. Twee van dergelijke beeldjes, waarvan de hoofdjes waren verdwenen, stonden in nisjes aan elke kant van het grote venster in de noorder dwarsbeuk. Een vierde beeldje stond vroeger boven het grote venster in de noorder dwarsbeuk, maar is door metselaars weggegooid toen in de 19e eeuw de top van de dwarsbeukgevel werd hersteld. Van de twee beeldjes zonder hoofd is het ene Sint-Pieter en de andere is een bisschop. Wellicht was het weggegooide beeldje Sint-Maarten, aan wie de kruiskerk gewijd was. Vanaf de Dorpsstraat tekende Cornelis Pronk in 1730 de noordoostzijde van de kerk De rijksadviseurs De zuilen in de kerk hadden eenvoudige kapitelen en achtkantige voetstukken. Boven het orgel viel op het houten tongewelf te lezen het jaartal 1546, dat het jaar van restauratie van het timmerwerk aangaf. In november 1875 stuurden de rijksadviseurs nogmaals een brief naar het kerkbestuur van Nieuwe Niedorp. Ze wisten inmiddels dat de kerk gesloopt ging worden en maakten zich enige zorgen over de kunstvoorwerpen die uit de te slopen kerk beschikbaar zouden komen. Ze schreven: 'Bij de sloop zullen enkele voorwerpen tevoorschijn komen welke misschien geen bestemming in het nieuwe kerkgebouw zullen krijgen, maar die evenwel enige aandacht verlangen.' De rijksadviseurs bedoelden de volgende voorwerpen: 1) De stenen beelden die in de nissen van de buitenmuren waren geplaatst. 2) Een in het kerkgebouw hangend model van een scheepje. 3) Twee koperen kerkkronen. 4) De vier houten figuren, geplaatst aan de gewelfribben van het kruisgewelf. 5) De grote houten borden met opschriften uit 1652. 6) Het houten koorhek uit 1651 De adviseurs vroegen of deze voorwerpen als ze niet in de nieuwe kerk herplaatst werden, dan aan het Nederlands Museum van Geschiedenis en Kunst (het latere Rijksmuseum) afgestaan konden worden. Ook de in de kerk aanwezige grafzerken Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 4