ilto /f -49- van Croonenburch; Alidt Pieters van Croonenburch (en haar) man - Reijer IJver van Heijloo; Brecht Cornelisdr van Croonenburch (en haar) man -Heijndrick Willeboortss van Heijloo; Neel Cornelisdr van Croonenburch (en haar) man Cornelis Jansz van den Langedijck; Alidt Cornelisdr van Croonenburch; Trijn Jacobsdr van Croonenburch (en haar) man Pieter Dircxs van Barsingerhorn; Alidt Jacobsdr van Croonenburch; Anna Jacobsdr van Croonenburch; Lijsbeth Cornelisdr van Croonenburch -weduwe van Joost Jansz; Volcku Pauwels van Croonenburch (en haar) man Jan Aerians Woggenum van Hoochtwout; Aris Willems (van Croonenburch); Mari Pietersdr Van Croonenburch (en haar) man -Claes Gerbrants van Opmeer; Pieter Cornelisz Croonenburch waert tot Nieuwe Niedorp in Graeff Maurits; Joris Cornelisz Croonenburch van Medemblik; Albert Janss en Aecht Jans van Croonenburch (neef en nicht); Dirck Cornelisz Croonenburch van Lammerschaech. De kaart Een in 1593 gemaakte kaart van de omgeving van de Rijd laat zien dat er inderdaad een huis stond bij de Kostverloren molen. Het huis wordt op de kaart onnauwkeurig geplaatst, maar dergelijke onzuiverheden komen vaker voor op kaart- tekeningen uit de 16e en 17e eeuw. Volgens de kaart was het daadwerkelijke slot al verdwenen en had plaats gemaakt voor een eenvoudig getekende woning, later toebehorend aan genoemde Heijndrick Slotheer. Het zou niet vreemd zijn als het getekende huis op de fundamenten van het vroegere slot is gebouwd, of ernaast omdat locatie B op de luchtfoto eveneens de afmeting van een huisperceel heeft. We moeten hier bij het woord 'slot' niet gaan denken aan een groot kasteel, maar eerder aan een sterk stenen huis omgeven door een gracht of singel als buitenverblijf voor de adel. De afbraak van dit huis is in ieder geval in de 16e eeuw gebeurd. De bouw van het huis zo mogelijk een eeuw eerder. Resteert de vraag wat ervan overgebleven is in de bodem. Bronnen: Notarieel Nieuwe Niedorp inv.nr. 3879, 13 sept.1612 - 3 aktes. Oud recht Nieuwe Niedorp inv.nr. 5699, folio 201 Regionaal archief Alkmaar, ongei'nventariseerde aanvulling op het archief van Oude en Nieuwe Niedorp - tekst 15/ rapport notaris Reijer van der Bijl. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 49