-48- Volgens het verslag zou slot Cronenburg in de nabijheid van de Herbergsloot en het huis van schout Van der Woude hebben gestaan. Trekken we een lijn van dit huis naar de Herbergsloot dan loopt deze over het perceel, op de minuutplan bekend als kadastraal gemeente Nieuwe Niedorp sectie D nr. 182, ofwel direct ten noorden van eerder genoemde stolp en aansluitend ten oosten van de Kostverloren molen. Op een luchtfoto uit 1943 zien we op die plaats twee naast elkaar gelegen onderbrekingen in de afwaterings- richting, ter grootte van een huiskavel, op de foto als locatie met letters A en B aangegeven. Volgens een verkoopakte uit 1666 stond er inderdaad op kavel A een huis, in eigendom van Hendrick Slotheer. In deze akte staat: "de Erfgenamen van Heijndrick Slotheer bekenden wel ende wettich vercogt, opgedragen ende quijtgeschonden te hebben aen ende ten behoeve van Claes Pieters Cruijff een huijs ende erve staende ende gelegen ontrent costverlorens molen aen molendijck op t water van de colck, tusschen de molen ende Rijd". Duidelijker kan het niet beschreven worden. Ook is hier de achternaam 'Slotheer' wel heel toepasselijk. Hendrick Slotheer wordt in dezelfde tijd genoemd als molenaar van de Kostverloren molen. Maar wat is de herkomst van zijn achternaam 'Slotheer'? Cronenburg Een door de Niedorpse notaris Cornelis Jansz Hogheboom opgemaakt testament uit het jaar 1612 geeft in ieder geval helderheid over de herkomst van de naam Cronenburg die aan het huis werd gegeven. In het testament is de verdeling van tegoeden onder de erfgenamen te lezen. Die waren afkomstig van de overleden Jonkheer Hendrick van Cronenburg en werden omschreven als 'al sulcke goeden en erffenisse als jonkheer Heijndrick van Cronenburch naeghelaten heeft volghens bij die van den huijse en geslachte van Croonenburch ghegeven'. Of de jonkheer bewoner is geweest van het slot Cronenburg aan de Rijd geeft het testament niet aan. Het huis was reeds verdwenen ten tijde van het opmaken van het testament, maar draagt evenzo wel zijn achternaam. Deze jonkheer was overigens een verre nazaat van graaf Willem IV, heer van Cronenburg, kasteel Loenen. De eerder genoemde Heijndrick Slotheer kan een familieverband hebben gehad met de jonkheer. Het testament geeft de volgende erfgenamen: Catrine Bartelmieris van Croonenburch - weduwe van Heertjen Jansz Kuijper van Winckel (en haar) neeff Jan Aerians Croonenborch; Thames Garbrant Aerianss Croonenborch; Albert Jansz Huijschman; Trijn Aerianss van Croonenborch; Neel Jans (van Croonenburch); Dieuwer Aerians kostverloren molen boerderij Tjachtslot u De luchtfoto uit 1943 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1 M o

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 48