Slot Cronenburg aan de Rijd te Nieuwe Niedorp -47- door John van Lunsen Jan Brouwer, geboren in 1878 te Nieuwe Niedorp, gaf aan zijn nieuw gebouwde stolp in dat jaar de naam jachtslot Het tegenwoordige adres is Kanaalweg 6 te Nieuwe Niedorp. De stolp, gelegen aan het water van 'De Rijd', betrok hij na zijn huwelijk met Grietje Mienis uit Heerhugowaard. Het stuk land waarop de woning werd gebouwd, op de minuutplan aangegeven als kadastraal gemeente Nieuwe Niedorp sectie D nr. 152, kocht hij in januari 1902 van de in Heerhugowaard wonende Dirk Klaaszn Stam. Het transport vond plaats bij notaris P.G Duker te Zuid-Scharwoude. aan Willem Biesheuvel uit de Haarlemmermeer die het pand 9 jaar later verkocht aan Willem Kamp uit Abbekerk. Een brand legde kort daarna de stolp in de as, maar deze werd in 1925 herbouwd. De heden nog aanwezige gevelsteen in de voormuur vermeldt: jachtslot herhouwt 5 mei 1925\ In 1943 kwam de stolp in handen van de Firma Nierop veevervoer uit Sint Maartensbrug. De weduwe van Pieter Nierop bewoonde de stolp tot 1966. Jachtslot Een eeuw geleden wisten de bewoners van de stolp blijkbaar dat in het verleden een slot genaamd 'Cronenburg' in het landschap bij de Rijd stond. De naam jachtslot zal uit de overlevering zijn voortgekomen. Het slot Cronenburg dat overigens al voor het jaar 1600 verdwenen was, is beschreven in een verslag uit 1654 van de Niedorpse notaris Reijer van der Bijl, die het als volgt noteerde: "meenichte van doode beenderen ende seer lange schenkels vind men bij nieudorp aen de noordzijde omtrent nevens het 't huis van de officier bij de herberghsloot in een perceel lande, alwaer gestaen heeft een vast slot genaempt't huijs de Croonenburgh", 'vast' betekent in dit verband 'stevig, solide'. De officier die hier bedoeld wordt, is schout Harmen Hartman van der Woude die leefde van 1621 tot 1677 en die een huis bezat met enkele percelen land aan de noord- en zuidzijde van de Rijd. We starten in het jaar 1902... De gevelsteen in het 'Jachtslot' Jan Brouwer verkocht de woning in 1912 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 47