-42- zich van haar overtollige water via de strijkmolens in de Braakpolder bij Lutjewinkel. Niedorp eiste dan ook van de bedijkers dat er een afwateringskanaal zou komen vanaf de molenkolk bij Lutjewinkel naar de Zuiderzee. Ten behoeve van de Niedorperkogge werd daarom in de Groetpolder een afwateringskanaal vanaf de Boerensluis bij de molenkolk naar Kolhorn aangelegd. Dit boezemkanaal bestond al voor de inpoldering in de vorm van een geul, gelegen aan de oostzijde van de Westfriese Zeedijk naar het Kolhornerdiep. Bij de knik in de Westfriese Zeedijk ter hoogte van Kolhorn sneed dit kanaal door de Groetpolder om te eindigen in het Kolhornerdiep. Dit Boerensluiskanaal stond in open verbinding met het Kolhornerdiep. Het afgesneden stuk bij de knik in de Westfriese Zeedijk betrof het buitendijks hoger gelegen stuk land dat 'Tjarde' werd genoemd en waarop het Polderhuis werd gebouwd. Problemen met Geestmerambacht De andere eiser van een afwateringskanaal was het Geestmerambacht. Die eiste eveneens binnendijks een afvoerkanaal vanaf de sluizen bij de Langereis tot aan de buitenhaven in het Kolhornerdiep. Het Geestmerambacht wilde niet op het Kolhornerdiep binnen de sluizen spuien, maar direct op de Zuiderzee. Het buitendijks land in de Groetpolder met de naam 'Tjarde' dat nog steeds zichtbaar boven het polderland uitsteekt. De inpolderaars hadden liever gezien dat het Geestmerambacht bij Aartswoud op de Zuiderzee was blijven spuien en dat de zeedijk van de Groetpolder westelijk daarvan met de Westfriese Zeedijk zou worden verbonden. Dat zou veel goedkoper zijn geweest. Het Geestmerambacht verzette zich hier hevig tegen, omdat de bestuurders van dit ambacht vreesden dat door een mogelijke verzanding ter hoogte van Aartswoud er problemen zouden ontstaan met de afwatering. De inpolderaars van de Groetpolder zagen zich hierdoor voor extra kosten geplaatst. Er werd aan de Historisch Niedorp. informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 42