Kunstvoorwerpen uit de Niedorper kruiskerk in 1875 voor een habbekrats verpatst KOtV? OVo\NtFO door Jan Smit Achterstallig onderhoud en enkele rampzalige incidenten zoals blikseminslag met grote schade aan het kerkgebouw en ook het rampjaar 1799, waarbij de Engelse en Bataafse troepen het halve kerkinterieur in de kachel verstookten en het restant van de kerk als een zwijnenstal achterlieten, hebben de Niedorper kruiskerk door de eeuwen heen geen goed gedaan. Aan het eind van de 19e eeuw vergaderde de kerkenraad menigmaal over de toestand van het kerkgebouw: 'Moeten we gaan slopen of het nog een tijdje aanzien of er met een restauratie een grote smak geld tegenaan gooien?' Er werd uiteindelijk in 1875 tot sloop van de oude kruiskerk besloten. De rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst hadden met een gedegen rapport over de bouwkundige toestand van het kerkgebouw en een inventarisatie van de aanwezige kunstwerken nog wel geprobeerd om het kerkbestuur van sloop te weerhouden. Toen dat niet lukte, gaven ze het kerkbestuur een lijst met kunstwerken die nog aanwezig waren in de kerk en volgens de adviseurs van grote culturele waarde waren en goed bewaard dienden te worden. Het kerkbestuur heeft alle correspondentie hierover voor kennis aangenomen en is verder zijn eigen gang gegaan. Het waren niet de minsten, die het onderzoek naar de culturele waarde van het kerkgebouw hebben uitgevoerd: professor Cuijpers, Victor de Huere en David van der Kellen. In het rapport van 20 September 1875 staat het volgende opgetekend: 'Er zijn overblijfselen van zeer oude grafzerken, de aanwending van tufsteen in sommige gedeelten van het muurwerk en vooral ook de drie nog aanwezige beelden in de buitenmuur van de twee dwarsbeuken tonen aan dat het oudste deel van de kerk dateert uit de 13e eeuw. De toren zal omstreeks het eind van de 15e eeuw tegen de kerk zijn aangebouwd.' Voor de kerkingang aan de noordzijde (Dorpsstraat) heeft men in later tijd een portaal aangebracht, waarvan de schuine richting in verband zal hebben gehouden met de deur die in de toenmaals bestaande muur om het kerkhof aanwezig was. Het koor was niet in steen overwelfd, maar had een houten tongewelf in de vorm van een spitsboog. De Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1 Tekening van de zuidgevel van de kruiskerk met een doorsnede van het koor en enkele raamdetails. Deze tekening hoorde bij het rapport van de rijksadviseurs. De kerk dateerde uit de dertiende eeuw

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 3