-36- Bovenraam links aan de achterzijde van het gemeentehuis. De toegang na sluitingstijd. Op de vraag van de president van de rechtbank waar het overige geld was gebleven antwoordde Pieter: 'Eenig geld is bij mijn moeder'. Zijn advocaat mr. De Lange pleitte voor een voorwaardelijke veroordeling op grond van Pieters tegenspoed. De officier van justitie verklaarde dat beklaagdes verhaal van tegenspoed niet geloofwaardig klonk. Hij achtte het gebeurde een zeer ernstig delict en eiste tenslotte 10 maanden gevangenisstraf. Wellicht heeft het strafbad van Pieter daaraan bijgedragen. In maart 1916 had hij drie maanden gezeten wegens diefstal van een fiets. Pieters verweer was toen ook niet erg sterk bij de rechtbank: 'Ik heb vergeten de fiets terug te brengen bij de eigenaar'. (Die eigenaar was A. Dekker, smid in Langedijk.) Dirk Fijnheer Pzn Het kan haast niet anders dan dat het dorpsnieuws van Winkel op 5 September 1918 bepaald werd door de arrestatie van Dirk Fijnheer (1874-1935). Op grond van het rechtbankverslag mag men wel aannemen dat 'het nieuws' in Winkel met ongeloof werd ontvangen. De 17- jarige dochter van Dirk Fijnheer, Jantje, kreeg kennis met de 22-jarige Adrianus Mettens. Begin februari 1918 nam Dirk Fijnheer Pzn, het vrachtrijdersbedrijfje dat een beurtdienst 'Winkel-Alkmaar' onderhield, over van Herman Heinrich Buthfer. In de laatste jaren van de oorlog was er een grote schaarste ontstaan aan metalen. De grote vraag naar oude metalen was daardoor sterk toegenomen. 'Waar de vraag toeneemt stijgen de prijzen.' Dirk Fijnheer Pzn Met deze economische wetmatigheid waande Adriaan Mettens zich denkbeeldig rijk. Na de nodige terreinverkenningen had hij een plan bedacht. Langs de trambaan Schagen-Wognum stonden telegraafpalen van de gezamenlijke onderneming van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Rijkstelegraafdienst (PTT). Het leek Adriaan het meest geschikt om zijn 'slag te slaan' tussen de haltes 'Aartswoud/Mienakker/Koningspade' en 'Hoogwoud/Boekelweg'. Hulp van Dirk Fijnheer achtte hij onontbeerlijk. In de nacht van 3 op 4 September reed het tweetal naar de bewuste plek. Adriaan klom in de palen en knipte over een lengte Historisch Niedorp, informatiehlad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 36