Mijn en dijn in de Eerste Wereldoorlog -35- vervolg op een artikel in Informatieblad november 2014 door Maarten Mooij De laatste twee oorlogsjaren waren voor Nederland de zwaarste. Door schaarste aan levensmiddelen, strenge distributieregels en de rantsoenering nam de onvrede onder de bevolking toe. Het gevolg was dat kantonrechtbanken druk werk hadden met het berechten van 'kleine vergrijpen'. In onze regio moesten de vermeende delinquenten zich verantwoorden in Schagen. Bij overtredingen van de boter-, jacht-, slacht-, visserij- of vervoerswet (vervoeren van land- en tuinbouwproducten zonder vergunning), kon men rekenen op straffen die varieerden van 2 tot 150 gulden boete of 2 tot 50 dagen hechtenis. Zwaardere gevallen behandelde de arrondissementsrechtbank in Alkmaar. Twee 'grote zaken' die in het jaar 1918 in deze rechtbank behandeld werden, vond ik opvallend: de diefstal van broodkaarten in het gemeentehuis van Winkel en van koper te Hoogwoud. Broodkaartendiefstal Eind november 1918 werd in Alkmaar de ^j^ondlSSeiTientS Rechtbank zaak behandeld van de beklaagde Pieter Allr at de Leeuw, 26 jaar oud. 'Thans eenige tijd m gedetineerd in het huis van bewaring te BrOOdkaarlendielSlal te Winkel. Amsterdam', meldde de Schager Courant van 20 november 1918. De tenlastelegging was dat verdachte een tachtigtal couverten, waarin zich broodkaarten en dagkaarten bevonden, had ontvreemd uit het gemeentehuis van Winkel. Pieter had een bollenbedrijfje in Winkel dat in de loop van de oorlog failliet werd verklaard. Hij moest op zoek naar andere middelen van bestaan, temeer daar hij kostwinner was voor zijn moeder. In Amsterdam lagen zijn 'kansen voor een beter bestaan'. De 'zwarte handel' tierde er welig vanwege voedselschaarste. Ter illustratie hoe groot de schaarste daar was: Amsterdam had in juli 1917 behoefte aan 3000 mud aardappelen (een mud aardappeien komt overeen met 70 kilogram). Geleverd werd er maar 1250 mud. Op 2 juli van dat jaar brak het zogenaamde aardappeloproer uit dat door het leger werd onderdrukt. Met als gevolg 4 doden. 'Een andere bron van zijn kansen' lag in het gemeentehuis van Winkel. In de nacht van 24 op 25 September haalde Pieter eerst een ladder op die was opgeslagen bij het tramwegstationnetje van Winkel. Via de achterzijde van het gemeentehuis klom hij door het raam van de eerste verdieping naar binnen. De buit werd op de Nieuwedijk in Amsterdam te gelde gebracht, opbrengst 540 gulden. WachdokMl winkel met ladder, hetcoqllls delicli Kort daarna werd hij gearresteerd met van Pieter de Leeuw nog 354,40 gulden op zak. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 35