-32- naar Duitsland. Hij zat dan met een geweer in een zogenoemd remhokje op een van de wagons en moest op eventuele vluchtelingen schieten. Naar verluidt zou hij er opzettelijk naast hebben geschoten. Hij zou juist zeer veel respect hebben gehad voor de moed van degenen die een sprang van de trein waagden. Dat waren volgens Simon echte helden. Omdat het werk wel bijzonder link begon te worden, is hem een onderduikadres voorgesteld. Maar Simon heeft er geen gebruik van gemaakt. Op 15 juli 1943 werd hij ingezet bij de Tweede Politiecompagnie's Gravenhage. Daar heeft hij zich met twaalf collega's verzet tegen bepaalde onplezierige opdrachten. Dat ontging de bezettende macht natuurlijk niet. De agenten werden met bijna dertig anderen, voornamelijk uit Amsterdam, opgepakt en op 16 September 1944 op transport gesteld naar Kamp Amersfoort. Op 11 oktober is men vandaar vertrokken naar Kamp Neuengamme. En dat gebeurde samen met 602 gegijzelde mannen uit Putten! Putten werd zwaar gestraft, omdat er een aanval van het verzet had plaatsgevonden op een auto, waarbij een Duitse officier het leven liet en een andere zwaar gewond raakte. Op bevel van ene generaal Friedrich Christiansen werd de gijzeling geboden en bovendien honderd woningen in brand gestoken. Van de 602 mannen uit Putten zijn er uiteindelijk maar 48 teruggekomen. In Ladelund, in het noorden van Sleeswijk- Holstein, blijken al binnen drie maanden 111 Puttenaren te zijn omgekomen. Bij de aanleg van de zogenoemde Friesenwall. Deze geschiedenis mag nog wel eens gememoreerd. Een van de grate tragedies in bezet Nederland! Het maakt al duidelijk dat ook Simon niet veel kans had het er levend van af te brengen. Allerlei Duitse kampen waren ingericht op 'Vernietiging door arbeid'. Daarop maakte Neuengamme geen uitzondering. In het bijkamp Husum, een havenstadje tegen de Deense grens, verloren de meeste Nederlanders het leven. Ongeveer vijfhonderd! Omdat er bij de meeste mensen niet zo heel veel bekend is over de talloze strafkampen van de nazi's wil ik daar wat nader op ingaan. Het plaatst de mens als mogelijke beul en als slachtoffer weer eens in het licht. En het verschijnsel blijkt helaas van alle tijden. Neuengamme, op zo'n dertig kilometer oostelijk van Hamburg, werd in 1938 zelf opgericht als buitenkamp van Sachsenhausen bij Berlijn. De Staatsbouwmeester, Albert Speer, ontdekte dat de lokale kleisoort, de 'Ton', van uitstekende kwaliteit was om als grondstof te dienen voor een toekomstige herbouw van Hamburg. In eerste instantie ging het om het weer opstarten van een oude verlaten steenfabriek. Neuengamme heeft zo'n 5500 Nederlandse gevangenen geteld. De meesten afkomstig uit het verzet en wegens het maken en verspreiden van illegale bladen als Trouw of Vrij Nederland. In 1938 werd Neuengamme een staatsonderneming van de SS met arbeiders uit kamp Ter herinnering aan de omgekomen mannen uit Putten een Veluwse kei Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 32