In de marge van Loesje, -31- opdat wij niet vergeten door Jan Keuken Dit artikel gaat niet over het meisje dat op 1 februari 1944 in Auschwitz is vermoord, maar het heeft er zijdelings mee te maken. Een oud-Niedorper sprak zijn ergernis uit over het gedrag van de toenmalige politieagent die assisteerde bij het uit het huis wegvoeren van het Joodse meisje. Het hoorde uiteraard bij zijn opdracht, of hij wilde of niet. Kunnen we hem lafheid verwijten, of slecht Nederlanderschap? Daar gaat het om. Ik heb me daar al eerder over uitgelaten, maar wil er voor de duidelijkheid nog maar wat woorden aan wijden. Dat werd gei'nspireerd door een paar goede vrienden uit Hoorn. Een zekere Simon Besseling, een oom van mijn Hoornse vriendin, wordt nog steeds als een held vereerd, en wel als politieagent in oorlogstijd. Hoe is dat mogelijk? Om met zijn einde te beginnen: men neemt aan, dat hij als gevangene in Neuengamme, in de buurt van Hamburg, is omgekomen, hoewel 'omgebracht' waarschijnlijk een beter woord is. Volgens de Oorlogsgravenstichting zou het echter een zogeheten buitenkamp Kdo-Meppen geweest kunnen zijn. Niemand weet het zeker. Er wordt ook gesproken over de ontruiming van het kamp Meppen-Versen, tegen het eind van de oorlog. En het is niet uitgesloten dat hij omgekomen zou zijn bij de deportatie van gevangenen op een drietal passagiersschepen in de Liibecker Bocht. Schepen die de Duitsers zelf tot zinken zouden willen brengen op de Oostzee. Maar dat werk werd hun door een bombardement van geallieerde vliegtuigen -per vergissing- uit handen genomen. Hierbij kwamen veel meer mensen om dan bij de ondergang van de Titanic. Zo'n 7000 van de 9000! De Engelse vliegers meenden dat er op de schepen sprake was van een Duitse troepenverplaatsing. Is Simon daarbij omgekomen? Het is niet te zeggen. Daarom houdt men het maar op Neuengamme. Simon Besseling, geboren op 5 november 1921, was een eenvoudig man. Zijn opleiding bestond uit lager onderwijs, een avondwinterschool, wat algemene handelskennis en lessen op de land- en tuinbouwschool. Zijn opa woonde naast een politieagent met de naam Zwagerman. Een naam in de omgeving van Enkhuizen die we ook al uitgebreid ontmoet hebben bij de levensgeschiedenis van Piet Zwagerman. Onze Zwagermanstraat heet toevallig niet voor niets zo. Deze Zwagerman was zelf agent van politie en adviseerde Simon te solliciteren naar hetzelfde beroep, omdat er in een krantenadvertentie naar gevraagd werd. Wat er bij Simon precies heeft voorgezeten om hierop te reageren? Misschien het idee dat hij ondanks de Duitse bezetting iets goeds kon betekenen voor zijn landgenoten? Wellicht. Hij simon Besseling als agent werd aangenomen en kreeg een opleiding van drie maanden in Schalkhaar, vlak bij Deventer. Daarna werd hij ingezet bij de douane en grensbewaking. In de tweede helft van 1942 moest hij als bewaker treinen begeleiden Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 31