II Grafsteen gevonden in de vloer van een varkenshok -30- Bij het doorbladeren van het krantenarchief in het Regionaal Archief te Alkmaar zag ik in het Noordhollands Dagblad van 14 juli 1961 een vetgedrukte kop boven een bericht dat mijn aandacht trok. Graf gevonden in Varkenshok Zo'n krantenkop, daar wilde ik meer van weten. Wat bleek uit het verhaal? Arbeiders van de firma Scholten, moesten in opdracht van veehouder Droog uit Zijdewind in de voormalige nederlands hervormde kerk van f UKn, r—ji Op deze f°t°Ult circa 1950 loopt het kerkje op zijn Zijdewind - Droog had zijn koetjes en laatste benen. De familie Droog gebru.kt het varkens in de kerk ondergebracht - een godshuis hier als veestalling. Een stuit voerbieten nieuwe zolder en hooiberging maken. De ligt tegen de kerkmuur. werklui waren bij werkzaamheden in de kerkvloer op een grafzerk gestuit. Vermoedelijk was er al eerder in de kerkvloer gewroet, want de grafsteen was niet compleet meer. Men stuitte bij het graven op het bovenstuk van een grafzerk met het volgende opschrift: 'Hier leyt begraven Cornelis A E Blockhuijs in leven burgemeester De rest van het opschrift ontbrak. Bij verder onderzoek trof men zowaar ook nog stoffelijke resten in de grond onder de grafsteen. De resten konden niet van burgemeester Blockhuijs zijn want, vertelde boer Droog later in een ingezonden brief:; 'Ik heb de grafsteen vroeger al eens verplaatst, dus Blockhuijs zijn graf heeft op een andere plek in het schip van de koeienkerk gelegen.' De kerk werd in 1961, toen dit nieuws in het Noordhollands dagblad werd gepubliceerd, al ongeveer 25 jaar als stalling voor varkens en rundvee gebruikt. En menigeen was dit alles een doom in het oog, temeer dat het aanzicht van de kerk ook niet zo onberispelijk genoemd kon worden, aldus de reporter van het Noordhollands Dagblad. Men heeft destijds toestemming gegeven om deze in onbruik geraakte kerk als veestalling te gebruiken, zonder te weten dat de kerkvloer nog graven bevatte. Als we nog even verder in de historie van deze koeienkerk duiken, dan blijkt dat het godshuis uit 1632 dateert. Het was een eenvoudige eenbeukige kerk met een zadeldak zonder toren. In de voorgevel bevond zich een uurwerk dat van 1653 dateert en in 1958 functioneerde het uurwerk nog voortreffelijk, maar in de julimaand van 1961 toen dit verslag in de krant verscheen, had het uurwerk de geest gegeven, men kreeg het niet meer aan de gang. Het uurwerk en het uit 1700 daterende luidklokje, dat in 1961 nog voor de gevel hing, waren eigendom van de gemeente Oude Niedorp. Tot rond 1850 was de kerk in gebruik bij de Nederlands Hervormde Gemeente van Zijdewind, die het bij gebrek aan belangstelling in 1883 verhuurde aan de gemeente, die de kerk verbouwde tot school. In 1919, de kerk had ruim 35 jaar als school dienst gedaan, werd het gebouw door de kerkvoogdij publiek verkocht aan de familie Droog. J. Droog en zoon P. Droog Jzn hebben de kerk jarenlang als stalling voor hun vee gebruikt. Winkel, voorjaar 2015 Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1 - door Jan Smit

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 30