-27- elektrische waaier. De gewerkte uren werden opgeschreven en aan het einde van het seizoen verrekend. Van hem heb ik goed leren werken, hoewel ik hem nooit heb kunnen bijhouden. Met Dirk heb ik ook de bollen nog opgemeten. Hij moest de percelen in de omgeving van Winkel meten voor het Productschap voor Siergewassen. Dat ging met een lange lat van 10 meter. De een liep voor, de ander achter. Je prikt dan met een stokje een kuiltje in de grond, zodat de achterste man wist waar hij de lat weer moest neerleggen. Hierbij werd wel in are en hectare gerekend. Toen wij later besloten een tuincentrum te beginnen, hadden wij geen tijd meer voor de bollen en hebben wij alles verkocht. Vooral in het voorjaar, wanneer de tulpen gekopt moesten worden, liep de boel vast. Het was met enige pijn in het hart, want ik hield van de bollen. Ook de markthandel hebben wij vaarwel gezegd toen de verkoopkas gebouwd werd. Vader ging nog wel naar de Beurs voor de handel met de boeren. Het 'besjouwde' ook niet zoveel meer. De contractteelt was inmiddels verleden tijd en het gemengde bedrijf had zijn langste tijd gehad. Ik ben nog wel een paar keer naar Schagen geweest om vader te vervangen als hij zijn jaarlijkse griep kreeg. Het werd toen meteen duidelijk dat ik daar totaal ongeschikt voor was. Het herkennen van mensen en dan ook nog weten hoe ze heten! Dat was te veel gevraagd. Ik voelde mij als een kat in een vreemd pakhuis. Inmiddels was er een nieuwe loot in het bedrijf gaan groeien, de bestrijdingsmiddelen- handel, waarin ik me enthousiast bekwaamde. Op de tuinbouwschool werd het vak plantenziekten onderwezen. Dat vond ik zeer interessant. Ik herinner me nog het in de markt komen van verschillende middelen, bijvoorbeeld Octaterr, een gechloreerde koolwaterstof, nu al jaren verboden. Wormstekigheid in wortelen en de aantasting van koolgewassen door de made van de koolvlieg bijvoorbeeld, waren een groot probleem. En dat werd met het strooien van dit simpele poedertje opgelost (dachten wij toen). Rupsen verslikten zich in de DDT en de luizen verdronken in de parathion, Chloor- IPC als onkruidbestrijdingsmiddel in de tulpen werd met gejuich begroet. Ik kwam als secretaris in het bestuur van de afdeling Winkel van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en raakte goed ingevoerd bij de bollenkwekers in de buurt. Een nuttig netwerk. Er kwamen steeds meer bestrijdingsmiddelen en het werd steeds ingewikkelder. Een kolfje naar mijn hand. Ieder jaar ging ik naar bijeenkomsten die de fabrikanten organiseerden voor de handel om mijn vakkennis op peil te houden en bij te spijkeren. Meestal ging ik twee keer per jaar mijn klanten langs. Behalve bestrijdingsmiddelen verkocht ik uiteraard ook zaden voor uien, kool, rode bieten, wortelen en groenbemesters in de zomer. Toen de maatschappij zich ervan bewust werd dat het Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1 Winkol. 20 maart 1969 Op 27 maart a.a. om 15.30 uur zal da adelachtbara A. Anker burgemeeater van da gemeente Winkel onze meuwe cr0erhoopka6 otficiaal in gabruik atallan Wij nodigan u urt. om dit voor ona zo hauglijke fait maa ta makan U bant van harta walkom Wtnkala Tuincantrum. Fa. K. Brugman Mat vriandalijke groetan, Hoogachtand. Fam. K. Bart Fam. F. Bart

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 27