-18- Verder onderzoek naar het verleden van dit molentje leverde ook niets op. Ook de zoektocht naar het verleden van de nog aanwezige molentjes van hetzelfde type, binnen de grenzen van de voormalige gemeente Niedorp, leverde geen aanknopingspunten op. Beknopt overzicht: Twee weidemolens zijn nog 'in bedrijf, een aan de Mientweg Wateringskant te Lutjewinkel, de andere aan de Kromme Gouw nabij Kolhorn. Een staat fraai voor de sier opgesteld in een bloementuin, Dorpsstraat 144 in Winkel. Dit molentje is samengesteld uit onderdelen, afkomstig van molentjes uit Ursem en Sint Maarten. Twee staan voor de staan op een 'kroffie', een stukje weiland vlak achter een boerenerf, een in het Winkelerzand en een nabij het watergemaal aan de Oosterweg Nieuwe Niedorp. Herkomst van beide molentjes onbekend. Een molentje gevonden, gedemonteerd en incompleet, opgeslagen op een achteraf, aan het oog ontrokken aan de Dorpsstraat in Winkel. De herkomst is onbekend. Het Bosmanmolentje aan de Wirgsloot werd na de verkaveling overbodig. De sloot werd gedempt en de Hartweg werd eroverheen gelegd. Het molentje verdween uit het landschap. Voor de beeldbepaling: het molentje stond ter hoogte van de plaats waar nu de volkstuintjes zijn gesitueerd. Rond 1980 werd de Schager Kogge verkaveld in de gebruikelijke strakke grote rechthoekige kavels. Echter het kleine weidemeertje aan de noordzijde Mientweg Wateringskant te Lutjewinkel bleef gespaard. De verkavelingscommissie en de gemeente Niedorp hadden besloten dat de gemeente Niedorp eigenaar werd van de grond met het meertje. De stichting Historisch Niedorp en de Vogelwerkgroep Niedorp kregen het beheer ervan toegewezen. Er bestaat een hardnekkig misverstand over dit weidemeertje. Voor de duidelijkheid: dit meertje is geen bomkrater uit de Tweede Wereldoorlog maar het bestond al voor die tijd. Opgetekend uit de mond van Jan Brugman geboren in 1926, tuinbouwer en bloembollenteler. Hij woonde van jongs af tot kortgeleden aan de Wateringskant: Als Bosmanweidemolen van de Stichting Historisch Niedorp Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 18