W& it Weidemolentje, -17- waar is het gebleven? door Maarten Mooij 'Thuis heb ik nog een ansichtkaart waarop een kerk, een kar met paard' Dit zijn twee regels uit het liedje 'Het dorp', gezongen door Wim Sonneveld (1917— 1974). De tekst is van Friso Wiegersma, de muziek kwam van het oorspronkelijke liedje 'La montagne' van Jean Ferrat (1930-2010). De 'ansichtkaart' is voor mij de metafoor van een foto die op bladzijde 193 staat afgebeeld in het boek 'Historie van de Niedorpen en Winkel' van Aat Wit. Links op deze foto staat een molentje, verderop de contouren van de oude trambaanbrug van het lijntje Schagen-Wognum en op de achtergrond de boerderijen van de families Lont en Van Essen in het Winkelerzand. Bosmanmolentje Wirgsloot Winkel De Wirgsloot met het weidemolentje is de vervangende beeldspraak voor de zin: 'Langs het tuinpad van mijn vader'. De Wirgsloot was het 'pad' uit mijn jeugdherinneringen. Met als start het jaar 1948. De plek waar ik 's winters op de schaats en 's zomers in de kano langskwam. Het maakte deel uit van het 'rondje Oosterpolder'. Die tocht begon in de Voorsloot Dorpsstraat in Winkel, vervolgens Westerzwet, Wirgsloot, Breisloot, De Brei met daarin het eilandje 't Rottebouwtje, Voorsloot, Oosterzwet, Wirgsloot en via de Middenzwet (oostzijde Bosstraat) terug naar het kademuurtje in de tuin van meester Span (hoofd van de school). 'Het dorp' van Sonneveld stamt uit 1965. In die tijd werden ook de 'geesten' rijp gemaakt om de Oosterpolder te gaan verkavelen, welke begin jaren zeventig werd uigevoerd. Het idyllisch tochtje Oosterpolder op de schaats of met de kano is verworden tot een verlangen naar een geromantiseerd verleden. Bijna alle genoemde sloten zijn gedempt op een enkele na, de Wester-, Midden- en de Oosterzwet, daar vind je nog herkenbare delen van de oorspronkelijke sloten terug. Sonneveld had ons al laten weten: -Maar blijkbaar leefden ze verkeerd het dorp werd gemoderniseerd-. De twee boerderijen in het Winkelerzand staan er nog. Het bruggetje van het tramlijntje is gesloopt. Rest nog de vraag waar het weidemolentje is gebleven. Verschrot tot oud ijzer, of misschien ergens elders herplaatst? Van dit molentje zijn geen gegevens bekend. Alleen weten we dat we hier te maken hebben met een Bosmanmolen type A-Ford. In het archief van de firma Bosman zijn geen gegevens aanwezig omtrent de koper of opdrachtgever van het molentje aan de Wirgsloot. Historisch Niedorp, informatieblad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 17