-14- vreese van de inundatie'... Wat we ons precies bij dat 'hoogste' ten zuiden van de dijk moeten voorstellen is niet erg duidelijk. Wellicht een kwelderwalletje? Een getekende kaart van Henk Schoorl met nog maar een restant van de Noordduinen I Oudelander polder II Koogpolder III Nieuwelander polder circa 1600 1Huisduinen Kerkbuurt (oude kerk in de zeereep) 2. Helderbuurt, buiten de dijk 11Nieuwediep 7. Gorzen 13.DeSchoten Niet alleen het dorpje Huisduinen moest om de zoveel tijd worden teruggetrokken. De Helderbuurt overkwam omstreeks 1574, althans voor een deel precies hetzelfde. Het blijft opvallend dat in een relatief korte tijd het meest noordelijke woongebied zijn bijzondere aantrekkelijkheid weer grotendeels verloor en veel bewoners terugvielen op iets wat op de rand van een voormalig kweldergebiedje lag. Toch bleef dat noordelijkste deel in trek, gezien de situatie een eeuw later. Er was weliswaar in 1662 opnieuw een dijk opgericht waarachter het grootste deel der goegemeente zich redelijk veilig kon voelen, maar een kleiner deel van het nu Helder genoemde dorp lag nog steeds gevaarlijk boven dat nieuwe dijkje rondom de eigen kerk. Ondanks dat er kosten noch moeite gespaard werden om de kustverdediging in het noorden op peil te houden, was er op de duur toch geen houden aan. De kerk moest worden verplaatst en vervolgens duurde het niet lang meer of het noordelijk deel moest voorgoed worden prijsgegeven. Maar ideaal was het eigenlijk nergens. Zowel buiten als binnen het oude eiland was nattigheid schering en inslag, zoals duidelijk blijkt uit diverse getekende kaarten en kaartjes die in 'Husidina' zijn opgenomen. Er Historisch Niedorp, informatiehlad 2015 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2015 | | pagina 14