-51- opa Brugman perenbomen zoals Conference, Beurre Hardy en President Loutreuil (een bestuiver, veel te teer voor de handel, maar erg lekker). Omdat peren laat vruchtbaar zijn, werden er tussen de jonge bomen zwarte bessen geplant om in de eerste jaren de aanloopverliezen te beperken. Er was wel vraag naar zwarte bessen. Onze oosterburen ontdekten dat zwartebessensap zeer gezond is. In de oogsttijd was het gezellig. Ik was nog op school, maar moest uiteraard ook helpen de bessen te plukken. Wij hadden soms wel dertig plukkers. Met de fiets verzamelen op de hoek Dorpsstraat/Scheidersweg en dan zo snel mogelijk naar de tuin. Over de Col du Kanaal proberen de Tour de Bes te winnen en je Fausto Coppi te wanen. De exploitatie was geen onverdeeld succes, hoewel er ook wel goede jaren waren. Mijn vader was het op een gegeven moment zat en het werd ook oom Piet te veel. Die moest geregeld met de spuit uit Benningbroek komen. De tuin werd verkocht. Sloperij Bechthold zit er nu. Ik vond het wel leuk werk en ik heb er goed snoeien geleerd en enig verstand van fruit gekregen; daar heb ik later wel plezier van gehad. Behalve zaadhandelaar was Klaas Bart ook een man die het verenigingsleven in Winkel een warm hart toedroeg. Zijn grote passie was Winkels Harmonie, waar hij ruim vijftig jaar lid van is geweest. Tot zijn dood heeft hij in het bestuur gezeten en was een zeer trouw lid. Een verjaarspartijtje bijvoorbeeld was geen reden om niet naar de Harmonie te gaan, die ging voor. Als de Harmonie de oliebollenactie hield, was vader Klaas de man die met zijn bestelwagen voor het transport van de oliebollen zorgde. Verenigingsbelang gaat voor eigen belang, zei hij altijd. Daarnaast was mijn vader secretaris van de oudercommissie, Maatschappelijk Hulpbetoon en de Coop. Raiffeisenbank. Het was geen man die op de voorgrond trad, maar hij had een goed handschrift, was intelligent en kon goed notuleren. Hij genoot het vertrouwen van velen, hij was een heel integer mens. Vertrouwen was ook de basis waarop hij zijn bedrijf voerde. Hij had echt vaste klanten die hij zo goed mogelijk van dienst was en die altijd bij hem terugkwamen. Ons gezin heeft het goed gehad. Als er iets nodig was kon dat worden gekocht. Maar als iets niet nodig was, kochten mijn vader en moeder het niet. Mijn moeder was een degelijke vrouw. Tegenwoordig zouden we zeggen dat ze goed kon budgetteren. In mijn kindertijd deed zij het huishouden en de opvoeding van Piet en mij. Maar als vader weg was, op z'n West-Fries 'an de reet', oftewel 'de boer op', bijvoorbeeld naar Schagen, of later in het jaar naar het land, moest zij op de winkel passen. Zij klaagde bijna nooit, maar veel klanten kwamen er in die natijd niet. Toch moest zij Dorpsstraat 35, Winkel in 1967 Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 51