Prijscourant 1949 Van kassiesventer tot hovenier, deel 3 5. Klaas Bart, vervolg -48- De fa. K. Brugman liet jaarlijks een prijscourant drukken bij Van Ketel in Schagen. Oplage ongeveer 2500 stuks. Die werden voor een deel naar de agenten verstuurd of gebracht. Dit was bijna de enige manier van reclamemaken, behoudens af en toe een advertentie in de Schager Courant. De klanten konden dan de bijgaande bestellijsten invullen en portvrij per post opsturen. De bestellingen werden bij elkaar gezocht en vader Klaas rekende uit wat er betaald moest worden. De soms lange lijsten werden met de hand opgeteld. Soms hadden de klanten dat zelf al gedaan, maar dat klopte meestal niet. Het was goed opletten; niet iedereen schreef even duidelijk en af en toe klopten nummer en artikel niet met elkaar. door Frits Bart hovenier FIRMA K. BRUGMAN Prijscourant 1949 Logisch denken en een beetje gokken bepaalden uiteindelijk wat er in de stevige zaaddoosjes werd gedaan. De zaden en andere artikelen, bijvoorbeeld pootaardappelen werden dan bezorgd of opgestuurd per post of bodedienst. De bestellingen werden meestal met de auto naar de agenten gebracht, die dan weer zorgden dat de klant het zaad kreeg en betaalde. Ook kwamen veel klanten het zaad halen in de 'winkel'. Zij kwamen dan door het gangetje naar binnen, rechtsaf door nog een deur en daar werd de klant steevast een stoel aangeboden en als het een goede klant was ook nog een sigaar. Die sigaar kwam ook uit het kistje als een rekening moest worden betaald. Het innen van de rekeningen ging soms nogal moeizaam. De tuinders en boeren konden vaak pas na de oogst betalen. Een half jaar krediet! Ook gingen wij met de rekeningen aan de loopDan werd er vaak sneller gei'nd. Het meeste ging per kas. Postgiro en bank werden later belangrijker. Het samenstellen van de prijscourant nam nogal wat tijd in beslag. Er werd een voorwoord geschreven over de oogst- en prijsontwikkelingen, plus een verzoek ook dit jaar weer de zaden te mogen leveren. Eventueel nieuwe rassen moesten worden opgenomen en de prijzen moesten worden vastgesteld. Er was in die jaren een branchevereniging, de Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Zaadteelt en Zaadhandel die het vakblad Zaadbelangen' uitgaf en jaarlijks vergaderde met als voornaamste agendapunt het vaststellen van de verkoopprijzen voor tuin- en Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 2 Van Kayjiaswf v tot Z«a<h««i( Zudfcftndel. Winkal r2»J IK 2244) - -LH. U9D CM roor Tuinders. Lundbouwem en Particuheren

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 48