-42- worden uiterst precies gemaakt, op en om het houten frame van essenhout, dat afkomstig is uit eigen tuin. Een ander gezicht op de prachtige, zelfgebouwde auto Zelfs de koperen scharnieren zijn zijn eigen werk. Alleen al het houten frame verraadt een ongekend vakmanschap. Waar komt zo'n aanleg vandaan? Als jongen van een jaar of elf maakte hij imitatiewapens die niet alleen heel gewoon pasten bij zijn leeftijd, maar qua uitvoering ver uitstaken boven wat leeftijdsgenoten maakten. Hij had het dus al vroeg in de vingers. Vader De Vries was dan wel boer geweest aan 't Paadje, maar was eigenlijk timmerman. En dat gold ook voor zijn oom Jaap van het Hoefje, de man die in de oorlog Loesje Pinto (tot aan het verraad) een liefdevol onderdak had verschaft. Vanaf 17L-eeuwse scheepstimmerlieden uit Enkhuizen leeft hier het vakmanschap tot in onze tijd gewoon verder. Bart had nog twee broers, van wie er een vroeg is overleden. Hij was zelf de jongste, een beetje een nakomertje, geboren in 1954. Verder heeft hij nog twee zusters. Bart spreekt met respect over zijn moeder. Ze was uitermate creatief met textiel. Van zijn inmiddels behoorlijk oude vader heeft hij als kind al geleerd vooral zijn fantasie te gebruiken, en daarbij de nodige risico's te nemen. Samen met hem heeft hij van de voormalige maalderij van de Van Herwerdens een indrukwekkend woonhuis gemaakt. Dat was niet altijd gemakkelijk als de eigen ideeen door een nogal eigenzinnige vader af en toe wat terzijde werden geschoven. Voor de uitgesproken pacifistische vader was het echter nooit een bezwaar geweest, dat zoonlief zich op ongeveer elfjarige leeftijd de meest prachtige wapens maakte. En Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 42