Aardrijkskundige familienamen op het kerkhof in Nieuwe Niedorp door Jan Keuken Het lijkt een wat eigenaardig onderwerp, maar het is naar mijn bescheiden mening best de moeite waard om eens te zien waar bepaalde familienamen oorspronkelijk vandaan komen en of die afkomst zeer wijd verspreid is. Gezicht op de entree tot de nieuwe begraafplaats, aangelegd in de jaren dertig. Achter het eerste gedenkzuiltje begint het pad naar de jongste begraafplaats, annex urnenmuur en verstrooiingsveld. Aan de oostkant van de kerk neem je het licht stijgende pad van de Friese gele klinkertjes. Vervolgens doe je het hek open (dat nog door de bemoeiingen van Historisch Niedorp gerestaureerd is). Een breed wat bochtig grindpad leidt vervolgens naar de begraafplaats, die in de jaren dertig bij de broodnodige werkverschaffing is aangelegd. We komen langs de respectvol verplaatste gedenksteen voor Loesje Pinto, met de aanduiding van haar geboorteplaats Amsterdam en haar noodlottig einde in Auschwitz. Maar het gaat ons vandaag om een bepaalde categorie familienamen, hoe profaan dat ook moge klinken. De eerste die we tegenkomen op een gedenkzuiltje is van Theo Hoogstraten, verwijzend naar een bekende Belgische plaatsnaam, niet al te ver van de Nederlandse grens. Op een paar meter afstand lezen we Willem van Slooten (verwijzend naar het oude dorpje vlak bij Amsterdam of het aardige Elfstedenstadje in Friesland). Daarnaast een bij ons zeer bekende topografische naam, en nog wel op zijn Westfries geschreven: Nicolaas Jan Laijen, overigens gespeld zoals je dat ook op oude kaarten aantreft. Aan de linkerkant van het hoofdpad liggen een paar grote zerken waarvan een van de Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 3