-12- bijvoorbeeld het Geestmerambacht en het in de inleiding al besproken Niedorper ambacht. Nieuwe steden Hier volgen de twaalf nieuwe steden in het zuidoosten van Westfriesland: Abbekerc (met de bannen Twisch, Midwoude en Lambrekage) Hoechtwoude ende Edertswoude Zibekerspel ende Benningbroec Westwoude, Oisterblocweer (Oosterblokker), Westerblocweer Hem ende Veenhuysen (het latere Venhuizen) Grootebroek (met Bovenkarpsel, Lutjebroek en Hoogkarspel) Enchusen (met Gommerskerspel) Medenblic, Doeze (het latere Opperdoes), Ameldorp ende Oistwoude Spanbroec mit de bannen Hensbroeck, Opmeer ende Obdam Wognem (mitten bannen Oudebucswoude (het latere Hauwert), Nuwebucswoude (het latere Nibbixwoud) ende Wadweyde (het latere Wadway) Scellinchout mitten bannen van Widenesse (Wijdenes) ende Oisterleeck Hoorn met Zwaag en de Veenhoop (naar Mr. A. de Goede: Swannotsrecht bladzijde 121). In onze eigen omgeving In het afgeschafte westerbaljuwschap treffen we slechts een zestal plaatsen met stederechten: Niedorp (stadsnaam). De stedelijke vrijheid omvatte de bannen Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp. Langendijk (stadsnaam). De stedelijke vrijheid omvatte de bannen Langedijk, Oudkarspel, Noordscharwoude, Zuidscharwoude, Broek op Langedijk. (Vermoedelijk is de banne Langedijk een ambtelijke vergissing.) Barsingerhorn (stadsnaam). De stedelijke vrijheid omvatte de bannen Barsingerhorn en Haringhuizen. Winkel (stadsnaam). De stedelijke vrijheid omvatte de banne Winkel. Schagen (stadsnaam). De stedelijke vrijheid omvatte de banne Schagen. In de zesde plaats vermelden we nog de bannen die onder het stadsrecht van Alkmaar werden geplaatst: Koedijk, Vroonen (dat kennelijk weer de nodige bewoners telde), Oudorp en Oterleek. (naar Mr. A. de Goede: Swannotsrecht bladzijde 129). U ziet het verschil in spelling tussen oude ambachtsnamen in het zuidoostelijk deel van Westfriesland en de wat modernere spelling uit onze omgeving. Beide zijn door mij vrijwel letterlijk overgenomen uit het bekendste werk van De Goede. Deze kenner en liefhebber bij uitstek van onze oude geschiedenis is onlangs gerehabiliteerd door Herman Lambooij in een boek van vrienden van Jan Bremer, een Liber Amicorum. De Goede behoorde in oorlogstijd nog tot de Duitsgezinden en dat is hem jarenlang nagedragen bij het voortdurend voorbijzien aan zijn belangrijke historische bijdragen. Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 12