-58- formuliertje. Dat wordt helaas nog wel eens vergeten. Misschien mede omdat het zo'n onnozel bedrag is waarmee je niet eens een pakje sigaretten kunt kopen. We spreken hierbij liever niet van wanbetalers maar van vergeetachtigen. We kunnen het abonnementsgeld onder andere zo extreem laag houden omdat we over een paar stukjes land mogen beschikken die we per jaar verhuren. Op een van de landjes is ons trambaanmonumentje gevestigd. We moeten daar vaak veel te veel moeite doen om onze centen binnen te krijgen. De landgebruiker is eigenlijk, jammer genoeg, tot dusver een moeilijk bereikbare wanbetaler. In tegenstelling tot zijn vader die het huurbedrag zelf had voorgesteld en het indertijd zonder mankeren aan ons overmaakte. Maar nu is het jammer genoeg anders. De zoon hoeft helemaal niets aan het onderhoud van het trammonument zelf te doen. Daar hebben we iemand voor die daarvoor een bepaalde vergoeding krijgt. De lastige huurder moet er wel voor zorgen dat zijn paarden de oude bielzen niet kapot trappen. Maar dat is niet zo moeilijk met wat schrikdraad. Het blijkt dat hij zich daar vandaag 11 april in elk geval keurig aan houdt. Na de nodige aandrang, en die was niet gering, is er nu eindelijk voor drie jaar betaald. Hopelijk wordt de verhouding in de toekomst wat beter! Uiteindelijk kan iemand altijd de huur (tijdig) opzeggen, zodat een ander het landje kan gebruiken. Eigenlijk gaat dit stukje over eerlijkheid. Op dit gebied blijken nogal wat mensen deze eigenschap niet meer te huldigen. En gek genoeg nogal wat penningmeesters. In mijn avondkrant van 4 maart is een hele pagina besteed aan het opvallende verschijnsel van de sjoemelende penningmeesters in den lande. De titel luidde Onze penningmeester is goudeerlijk. Toch? Het hele artikel zal ik hier niet weergeven, maar enkele zinnen wil ik u niet onthouden. "Verenigingen worden geregeld bestolen door hun bestuurders. En negen van de tien keer is het de penningmeester die er met de kas vandoor gaat.' De gegeven voorbeelden logen er niet om: Een raadslid in Denekamp was penningmeester van de uitvaartvereniging Helpt Elkander, waarbij hij vijf ton zou hebben verduisterd. Hij werd opgepakt in Portugal. De ex-penningmeester van de gereformeerde kerk in Steenwijk zou 163.000 euro van de kerkgangers hebben gebruikt voor verbouwingen in zijn eigen huis. Een voormalig PvdA-gemeenteraadslid zou 42.000 euro uit de kas van de Utrechtse daklozenkrant hebben gestolen. De man, penningmeester van de krant, betaalde vorig jaar 15.000 euro terug. (Dat doet, gek genoeg, toch een beetje denken aan een veel besproken bestuurder van een van de drie grootste gemeenten van ons land.) Een fractielid en penningmeester stal ruim 64.000 van de stichting PvdA Amersfoort. Hij pleegde vlak na de diefstal zelfmoord in Spanje. Zo zwaar hoef je jezelf nou ook weer niet te straffen. Maar misschien stond het water hem intussen tot aan de lippen en schaamde hij zich te pletter. Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 58