-55- hersenvliesontsteking. Zij is er eigenlijk nooit overheen gekomen. Nog geen maand na het overlijden van opa werd ik geboren. 5. Klaas Bart Geboren te Winkel op 28 februari 1906, overleden te Winkel op 9 juli 1975, zaadhandelaar en zaadteler Na het overlijden van zijn vader nam Klaas Bart de zaak over. Zijn jongere broer, Abraham Pieter Bart, had inmiddels een fruitbedrijf in Benningbroek gekocht. In 1939 werd Klaas gemobiliseerd. Hij was gelegerd in Groote Keeten, bij de kustartillerie. Dat was niet ver van huis en zo kon hij min of meer regelmatig, met zakenverlof naar huis komen om de zaken te regelen. Gelukkig heeft hij nooit een schot hoeven lossen en kwam hij in mei 1940 gauw weer thuis. Om het werk toch klaar te krijgen moest mijn vader een knecht in dienst nemen. De eerste was Cor Weij die altijd een zijden stropdas droeg. Ik kroop graag bij hem op schoot en zat dan met de duim in de mond en met mijn andere hand over de das te wrijven. Later werd Jan Coljee knecht. Hij werkte bij mijn vader van januari tot en met mei. Later in het jaar was er niet genoeg meer te doen en moest hij ander werk zoeken. Uiteindelijk begon hij een groentezaak in Winkel. Zijn opvolger was Gert Jongejan die in de zomer aardappelen keurde voor de NAK en daar later fulltime kon gaan werken. Daarna, tot Frits bij zijn vader ging werken, kwam Siep Galis in dienst, een vrolijke man. Het was uiteraard geen gemakkelijke tijd, de oorlog. In het voorwoord dat mijn vader in de prijscourant van 1940 schrijft (dec. 1939) staat dat door belemmering van het goederenverkeer in het buitenland diverse zaden onregelmatig worden ingevoerd en dientengevolge belangrijk in prijs zijn gestegen - en toen moest de oorlog nog beginnen. Het was een tijd van overleven. Voor onze familie was dat niet zo moeilijk, door de vele contacten die vader Klaas in land- en tuinbouw had en dankzij het feit dat hij door toewijzingen van zaaizaden een uitstekend ruilmiddel in handen had, hebben wij nooit honger geleden. Uiteraard teelden wij onze eigen groenten en aardappelen, op 't Bouwtje, een stukje grond ooit door Klaas Brugman verworven. Alles was op de bon, surrogaten moesten koffie en andere importproducten vervangen. De mensen teelden hun eigen tabak, maar daar was het klimaat niet zo geschikt voor. Dat lukte dus niet zo goed. Mijn opa Hollenberg stopte zijn pijp met gedroogde rabarberbladen. Vanwege brandstofgebrek woonden wij in de winkel, het enige vertrek dat wij warm konden Klaas Bart Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 55