Van kassiesventer tot hovenier, deel 2 -52- door Frits Bart 4. Pieter Bart Geboren te Oude Niedorp op 12 november 1876, overleden te Winkel op 9 april 1938, kaasmaker en later zaadhandelaar. Als op 2 april 1899 Geertje Brugman trouwt met Pieter Bart gaan zij in Schagen wonen aan de Nes, waar mijn opa kaasmaker wordt. A1 in 1903 verhuizen zij naar Winkel, nadat Pieter Bart op 7 december het huis met erf, later Dorpssstraat 13, voor fl. 1200,00 koopt. Er rust een hypotheek op van fl. 800,00. Klaas Brugman woonde toen nog in het huis Dorpsstraat 35, dat in 1898 zijn eigendom werd. In 1905 ruilen zij en komen Piet en Geertje te wonen op de plek waar de nazaten nu nog steeds wonen. In de akte van ruiling staat onder andere dat Klaas Brugman niet meer gerechtigd is te mogen handelen in zaden in de streek tussen Hoorn, Alkmaar en Enkhuizen. Bij overtreding moet hij fl. 1000,00 boete betalen. Het huis is een aantal keren verbouwd. Er werd een schuur (de boet) achter het huis gebouwd en de lage achtermuur, waar je zo in de goot kon kijken, werd verhoogd. Zo ontstond onder het platte dak een flinke zaadzolder. Belangrijk was ook het teeltagentschap voor Sluis Groot, het bekende grote zaadbedrijf uit Enkhuizen dat is uitgegroeid tot een wereldwijd opererend veredelingsbedrijf. Pieter Bart bemiddelde tussen landbouwers in de Waard- en Groetpolder, de Wieringerwaaard en Anna Paulowna, bij de contractteelt van diverse groentezaden. Bloemzaden en fijne groentezaden werden vooral in de directe omgeving van Winkel geteeld en gecontracteerd. Waarschijnlijk deed zijn schoonvader dat ook al en mijn vader, Klaas Bart, is er tot 1966 mee doorgegaan. Uit de provisielijst van Sluis Groot uit 1933 blijkt dat met 56 tuinders en landbouwers een contract was afgesloten. Het was kleinschalig ondernemen in die tijd. Dirk Semeins bijvoorbeeld, teelde acht are bloemzaden, drieentwintig are spinazie en vijftien are kool. (Een are is een veldje van 10 bij 10 meter, dus 100 m2.) Soms mislukte de oogst, of was de kiemkracht te laag, dan kregen de tuinders geen cent. Ook, wat wij nu noemen vergeten groenten' werden geteeld zoals Pieter Bart en Geertje Brugman Historiseh Niedorp, informatieblad 2014 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 52