geep vlet, broeklaarsen net Sip. Liefhebber vooruitzichten b|j de -36- verdienen. De kiloprijs bleef veel te laag. De meeste vissers hielden dit jaar de netten dan ook droog. Men viste vanuit Kolhorn ook nog op geep, jammer dat deze vangst niet zo groot was, want de geep werd in 1923 goed betaald. Op de afslag in Den Helder ving men f 18,- per tel (of tal, het was een eenheid van 200 stuks). Vroeger was de prijs veel hoger, soms wel driehonderd procent meer, maar toen werd geep gebruikt als aas bij de kabeljauwvisserij, maar die tijd was in 1923 al voorbij. Geep werd toen nog alleen als consumptievis verkocht in de jodenbuurtjes van de grote steden. Eind mei 1923 was de toestand op Kolhorn enigszins gewijzigd. De regering kwam alsnog met een toeslag van vijf cent per kilo ansjovis en vanuit Kolhorn kozen meer vissers het ruime sop. De dertien cent werd nu achttien cent per kilo, wat wel een aardig verschil maakte, maar het was toch nog lang niet lonend. Een geluk was dat er eind mei heel wat geep bij Kolhorn werd gevangen, waar f 16,— tot 18,— per tal voor werd betaald. Omdat de geepvisserij zich heel goed Kolhorn. lieten aanzien werd het aantal zegens (netten) rond Kolhorn uitgebreid. Ook van Schager Courant 23 januari 1912 Wieringen waren hier vissers aan het gepen. Geep werd dus veel als aas in de kabeljauwvisserij gebruik; als consumptievis werd hij bijna alleen gerookt geconsumeerd, maar in 1923 kwam hij ook al gestoofd en gebakken op tafel. Het vooroordeel over de vis vanwege de groene graat was grotendeels verdwenen. Zuiderzeewerken hadden invloed op ansjovisvangst In 1924 is men op Kolhorn begin mei met de ansjovisvisserij begonnen, maar de vangsten waren nog heel gering. Op 21 mei 1924 schrijft de Schager Courant dat het met de ansjovis nog steeds niet vlotten wil. De gezamenlijke vangst beloopt niet meer dan enkele honderden visjes inplaats van duizenden. Wel was de prijs bijzonder hoog, maar omdat de vangst naar Medemblik moest, ging er veel af aan transportkosten. Gehoopt werd dat er in Kolhorn een van de voormalige zouterijen weer in werking zou worden gesteld. een zoo goed als nieuwe met vier paar beste en goed onderhouden voor geschikten prijs Te bevragen bij Historisch Niedorp, informatieblad 2014 nr. 1 Te Eoop

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2014 | | pagina 36