JL Van kassiesventer tot hovenier door Frits Bart, met een korte inleiding van Jan Keuken Een aantal maanden geleden kwam Frits Bart, een van de meest bekende Winkelers, bij mij op bezoek met een kleurig tijdschrift onder zijn arm. Dat leek het althans. Maar in werkelijkheid was het een heel aardig boekwerkje op A4-formaat waarin de geschiedenis werd samengevat van zeven generaties Brugman en Bart! Een eigen gedenkschrift dus. Frits leek het geen slecht idee als het op de een of andere manier in ons Informatieblad gebruikt zou worden. Gezien het feit dat de selectie uit de memoires van Piet Zwagerman indertijd nogal gewaardeerd werden, zou hij wel eens gelijk kunnen hebben. A1 doet het misschien een beetje merkwaardig aan om zo'n terugblik van iemand op te nemen die nog midden in het leven staat. Je kunt dan in elk geval nog heel goed op je tekst worden aangesproken. Vandaag een eerste deel. Om maar bij het begin te beginnen: Pieter Brugman uit Lutjebroek. Hij leefde van 1762 tot 1808 en was de eerste die een handel in tuinzaden begon. Hij is nummer 1. De vader van Pieter Brugman kwam ook uit Lutjebroek en was een vooraanstaand man in dit dorp. Behalve timmerman was hij schepen, weesmeester, vredemaker en waarschap, en zelfs burgemeester. Vandaar ook dat Pieter in 1786 op 24-jarige leeftijd, als zijn vader overlijdt, de timmerzaak erft en aldus een goede start maakt. i> J> c Vt->*-■ 1 v Uit het register van de impost op het trouwen van Grootebroek Het gaat echter al tamelijk gauw - nadat hij in 1788 getrouwd is met Aaltje Nannings Kort - niet zo goed met Pieter. In 1793 wordt het Aaltje te gek. Samen met Pieters zuster Dieuwertje en zijn neef Outger Slaghem verzoekt zij Pieter drie maanden in het tuchthuis te Alkmaar te laten opsluiten. Het argument voor dit ongewone verzoek is Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 7