/t- -50- Molenmeester Louwris Clasen Kaat betaalde op 12 november 1710 /4:4:0 voor twee haringschuiten vol wier, die aan de Schrinkkaagkaai bij Kolhorn werden geleverd Waar was het wier nog meer belangrijk voor In de visserij was het wier heel belangrijk voor de palingstand. Het werd gebruikt bij het dichten van lekkages op schepen. Er werd soms wel papier van de wierbladeren gemaakt. Voor bemesting op de akkers en als dakbedekking werd het ook gebruikt. Om een goed dicht dak te krijgen, werden de vorsten belegd met wier en daarna, om het spul niet te laten verwaaien, werd het wier overdekt met groene graszoden. Deze manier van huisdekken werd op Wieringen en Kolhorn gedaan. In Hoorn hield men vroeger een bijzondere bededag, waarbij tot God gebeden werd om een goed wiergewas. De gaten in dijken, die mollen, hermelijnen, ratten en muizen maakten, werden met wier gestopt. Van gebleekt wier was heel goed papier te maken. Walvisvaarders, die naar Groenland, Spitsbergen en Straat Davis voeren, namen wel vaten met wier mee, om opgelopen lekkages te stoppen. Wier was goedkoop strooisel in de stallen en de rotganzen waren in de winter gek op de wortelstokken van het wier. Als mest, men noemde het dan 'zeedrift', werd het drijfwier ook wel gebruikt. Als het tegen de stranden en dijken dreef, werd het bij elkaar geharkt samen met de zogenaamde 'schapenstronten', een gewas met blauwe bloemen en andere ruigte. Men zette er koeien of schapen op om hun mest met deze zeedrift te vermengen en men een voortreffelijke mest kreeg voor op de landerijen. Eind 19L en begin 20c eeuw ontstond op Wieringen en Texel een geheel nieuwe wierindustrie. De wiervelden werden voortaan door de overheid verpacht en het geviste en gemaaide wier of zeegras werd per baal verkocht naar de meubel- en beddenindustrie voor opvulling. Ook werd het veel als isolatiemateriaal gebruikt. Maar laat ik dit wierverhaal nu maar beeindigen want deze Wieringer wierindustrie valt eigenlijk buiten mijn artikel over wierblindheid. Bronnen: Oud archief van de gemeente Barsingerhorn. Maandelijkse uittreksels of Boekzaal der geleerde Waerelt, deel (1783). J.F. Martinet, Verhandelingen uitgegeven door de Holl. Mij. der Wetenschappen, XX Deel, biz 54 e.v De Convexe Kustboog, dr. Henk Schoorl, deel 2, bijlage 1, biz 442. Winkel, najaar 2013 Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 50