-41- verdeeld. Het jaar daarop werd dit probleem ondervangen, de soepballetjes werden afgeteld door de ober op het bord geserveerd. Chauffeurs, begeleiders(sters) en bestuursleden samen op de foto bij een autotocht Foto mevrouw R. Wijntjeterp-Leguit De kop van dit stuk staat in vragende vorm gesteld, tweede persoon enkelvoud. 'Verkiest gij rechtvaardigheid boven "lief'-dadigheid?' Een geleend citaat uit een manifest geschreven door de secretaris van het hoofdbestuur van de Bond voor Staatspensionering dominee D.A. van Krevelen uit Deinum. Naar mijn gevoel kan deze vraag met gerechtvaardigde dadigheid worden beantwoord. Hoewel, het staatspensioen in Nederland werd pas na honderd jaar werkelijkheid. In 1978 werd de Bond voor Staatspensionering in zijn geheel opgeheven. De doelen waren bereikt. De ANBO, Algemene Bond voor Ouderen, nam zijn taken over. Deze bond met 180.000 leden behartigt nu de belangen van de senioren. Het woord 'oudjes' wordt tegenwoordig niet meer gebruikt, dat past niet in deze tijd. De senioren van nu zijn geemancipeerd, zij worden niet meer gehinderd door knellende maatschappelijke normen. De Bond voor Staatspensionering heeft aan deze sociale omwenteling een niet-geringe bijdrage geleverd. Winkel, oktober 2013 Bronnen en literatuurlijst: De macht van het getal, 100 jaar pensioen- en ouderenbeweging, Ellie Smollenaars, uitgave Stichting Beheer IISG/ANBO, 2000 Het roode vaandel volgen wij, Geschiedenis van de SDAP, H. van Hulst, A. Pleysier en A. Scheffer, uitgave Kruseman, 's Gravenhage, 1969 www.kb.nl, Koninklijke Bibliotheek, historische landelijke dagbladen. www.archiefalkmaar.nl Regionaal archief Alkmaar, kranten en genealogie. www.historischnieuwsblad.nl art. 6380 ouderenzorg in Nederland. International institute of social history, <http.search.socialhistory.org> Visual document Bond voor Staatspensionering. 1900-1924 www.histori.nl instellingen en personen. www.svb.nl Sociale Verzekeringsbank, oude sociale regelingen. www.willemdrees.nl Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 41