-39- in Amsterdam. Een tocht naar dierentuin Artis in Amsterdam stond in 1929 op het programma. In 1939 waren er velen die voor het eerst over de Afsluitdijk reden naar Friesland richting Gaasterland. Wat valt hier nu verder aan toe te voegen? In 1930 kreeg de 86-jarige gepensioneerde oud-rijksveldwachter C. van de Hulst op Schiphol te horen dat hij uitverkoren was voor een rondvlucht boven Amsterdam. De mede-reisgenoten van de bejaardentocht zullen daar op de grond de vlucht met gemengde gevoelens hebben aanschouwd. Bij thuiskomst in Winkel, nauwelijks bekomen van deze geweldige ervaring, moest hij vele vragen van het thuisfront beantwoorden. Dat lukte niet bijster goed... Cornelis van de Hulst was stokdoof. Kennelijk was het rijden in colonne voor de betrokken chauffeurs een inspannend werk. Een van hen had aan de correspondent van de Schager Courant verteld: "Man wat was ik bloid dat we onder begeleiding van de verkeerspolitie Amsterdam konden verlaten." Zo is er een jaar geweest dat de oudjes de lunch gebruikten op een terras in Haarlem. Een fotograaf was bezig dit te fotograferen. Dat trok de aandacht van een inwoner van Zandvoort. Na ingewonnen informatie trakteerde hij het hele gezelschap uit Winkel op een rondje koffie. Hij vond het een bewonderenswaardig initiatief. Deze vorm van saamhorigheid kende men niet in Haarlem en omstreken. Bij thuiskomst stonden vele Winkelers langs de kant van de weg de 'wereldreizigers' op te wachten. Met de Winkeler Harmonie voorop ging de stoet stapvoets naar de balzaal van het cafe. Het ene jaar in de zaal van de uitbater D.A. de Bruijn en het andere jaar bij R. Laan. Hier werden de gebruikelijke dankwoorden uitgesproken. Een paar dagen later kon je de dankbetuiging van de oudjes lezen in de krant. Na de Tweede Wereldoorlog werden de tochten weer hervat tot vermoedelijk 1953. Daarna maakte men gebruik van Bijna een halve eeuw na de oprichting van de Bond voor Staatspensionering werd staatspensioen een feit. In 1947 wist de minister van Sociale Zaken Willem Drees de Noodwet Ouderdoms- voorziening van de grond te krijgen. Gehuwden ontvingen 424,74 euro per jaar en ongehuwden 239,60 euro. Minister J.G. Suurhoff loodste in 1957 de Algemene Ouderdomswet door het parlement, een echtpaar kreeg toen 54 euro per maand, een alleenstaande 32,45 euro. In 1962 werd de AOW opgetrokken tot het sociaal minimum. Een echtpaar startte in die tijd met een bedrag van 142,02 euro en een alleenstaande met 99,38 euro per maand. En de Bond voor Staatspensionering? Het oorspronkelijke oogmerk, staatspensioen voor iedereen, was toch verwezenlijkt. De verenigingen werden niet opgeheven. Het sociaal cultuurwerk ter bevordering van maatschappelijke participatie onder de ouderen, hield de zaak nog op de been. touringcars. Monument van 'vadertje Drees' bij de zuidelijke ingang van het Binnenhof Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 39