Vincent van Gogh en Cornelis Schuitemaker uit Nieuwe Niedorp -25- Oorspronkelijke tekst bewerkt door Jan Keuken Het is bekend dat Vincent aanvankelijk gebruik maakte van academische leerboeken en afdrukken van bekende meesterwerken, bijvoorbeeld van Diirer. Maar ook geillustreerde tijdschriften leverden de nodige voorbeelden op. Zijn werkzaamheden in Den Haag bij de internationale kunsthandel Goupil Cie hadden zijn behoefte aan een eigen toepassing van de schilderkunst natuurlijk al eerder aangewakkerd. In zijn beginperiode in Etten is de voorliefde voor boerenschilders als Milet en Breton duidelijk. Hij zou die voorkeur niet meer loslaten. Er worden door hem vaak boeren op het land getekend. Ook het boerenland zelf komt voortdurend aan de beurt. Zijn hele verdere leven blijft hij geboeid door het eenvoudige leven en tekent en schildert hij Vincent werd in 1853 in Zundert geboren. Het is niet duidelijk hoeveel werken Vincent gemaakt heeft in zijn latere Brabantse woonplaats Etten. Zelf beschouwt hij ze als zijn eerste schetsen, zijn eerste studies. Wie deze tekening nauwkeurig bekijkt kan gemakkelijk wat aanmerkingen maken op de wat te klein uitgevallen voeten en de opvallend lange bovenbenen. Vaak beschrijft hij tot op zekere hoogte in zijn brieven wat hij heeft getekend of geschilderd. Bij zijn latere werk gebeurt dat veel nauwkeuriger. Nogal wat werken en schetsen zijn verspreid geraakt bij de verhuizingen van moeder Van Gogh. Het is niet onmogelijk dat er nog eens iets opduikt. Al is de kans op een vervalsing dan wel buitengewoon groot. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 25