-20- Veenhuizen Aan de overkant van de Westerlangereis ligt het land van Veenhuizen. Dankzij de oorspronkelijk hoge veenlaag een behoorlijk groot overblijfsel - als je het zo mag noemen - van de zich eens voortdurend uitbreidende Grote Waard. In feite was Veenhuizen het laatste deel van de grote ontginning van het Geestmerambacht die vanuit Bergen werd aangevangen. Maar het veenrijke Veenhuizen veranderde, de veenlaag klonk in, met alle gevolgen van dien. Met verschillende dijkjes heeft men in de loop van de tijd het overstromingsgevaar weten te keren. Een groen dijkje in het weidelandschap getuigde daar nog vele eeuwen van. Totdat een zeer egocentrische landeigenaar het zonder pardon liet vlakken. Een belangwekkend landschappelijk element is voorgoed verloren gegaan. Aansluitende vroegere dijken Als men naar een oude kaart van het Veenhuizer gebied kijkt, komt men in de verleiding om onze zijdewind gewoon door te trekken, dwars door die latere Westerlangereis tot in het Veenhuizer gebied. En dan verder te gaan via een vroeger dijkje met de naam Noorder Maijdijk (of Oude Maijdijk). Op de kaart van Metius (1571-1635) lijkt de dijk, maar vooral het ernaast lopende water vanaf de Zuiderweg door te lopen. Buigt men vanaf deze Noorder Maijdijk langs een andere Maijdijk naar het oosten, dan komt men uit bij de Lagehoek. De in het kort samengevatte veronderstelling wordt enigszins ondersteund door de toenmalige bebouwing aan het begin van de Noorder Maijdijk. Dat zegt iets over het gebruik van de dijk als weg! Bij de kruising van de Korte Langereis en de Maijdijk(sloot) zien we ook een toegenomen bebouwing. In het verleden, toen men zich nog vaak moest behelpen met de zeer beperkte infrastructuur, vestigde de mens zich graag bij al bestaande driesprongen en kruispunten. Dat 'maij' wijst op het maijland, of meiland, aan de andere kant van het dijkje. Dat was het buitendijkse weiland, of voorland, dat nog geregeld onder water kon lopen. We zien dus dat een maijdijk de functie heeft van een binnenlandse waterkering. En wel tegen eventuele overstromingen vanuit de Grote Waard. Bij de Lagehoek kunnen we zeker spreken van een waterkering tegen de Berkmeer. Zoals hierboven is beschreven, betreft het ook een stukje zijdewind van het grote ontginningsblok Hoogwoud. Het grappige is dat we deze aaneenrijging van dijken zouden kunnen voortzetten tot en met de Zomerdijk bij Spanbroek. Maar van de Maijdijken is helaas niets meer over. Ten zuidwesten van Spanbroek komen we, op de kruising Loffekijksdijk (tegenwoordig Wipbruglaan) en de weg naar Zandwerven, een oude naam tegen op de Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2 Lage Hock Berkmeer Een schetsmatige "mogelyke' verbinding van de Zuiderweg (het laatste deel van de Niedorper zijdewind) met de Zomerdijk via voormalige dijkjes in het Veenhuizer gebied

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 20