-19- overstromingen kunnen stammen. Met de stukjes voorland, hier en daar, helemaal ingesteld als verdediging tegen het niet-denkbeeldige overstromingsgevaar. Maar kan dit kloppen met de oorspronkelijke ontginning? Is dit dijkje hier wel een echte oorspronkelijke zijdewind? Ik denk het niet. De grote ontginningen moeten van veel oudere datum zijn dan uit de periode 1250 - 1300. Misschien verraadt de Oude-Niedorper bannegrens een deel van de oorspronkelijke loop. Deze grens loopt op bepaalde punten wat westelijk van die huidige zijdewind. Het lijkt erop dat overstromingsgeweld de oude lijn heeft uitgewist, gelijk met een aantal opstrekkende kavels (kenmerkende langwerpige stroken land). In het zuiden gaat de huidige zijdewind (met zijn mogelijk niet geheel terechte naam) over in de buurtschap De Weel, een herinnering aan een vroegere doorbraak uit het waardgebied. Vervolgens komen we in de buurt van het Verlaat bij de Oudeverlaatweg. Door de aanleg van het kanaal al lange tijd een doodlopend stukje. Na de nodige afslagen op en nabij de grote rotonde kunnen we de zogenaamde zijdewind voortzetten over het Verlaat zelf (de naam van een verdwenen sluis), richting Oude Niedorp. Een enkel bochtje van dit nogal slingerende dijkje heeft men voor het gemak afgesneden, maar soms zo, dat het afgesneden stukje nog goed herkenbaar is. Midden in Oude Niedorp maakt de zijdewind opnieuw een bocht en gaat vervolgens met een rechte hoek in de richting van de Langereis. De naam is nu Zuiderweg geworden. Bij het water van de Westerlangereis moet de weg onherroepelijk naar links buigen en zich voortzetten als een ander soort kade. Men zou zich daar kunnen afvragen of dit eigenlijk nog wel dezelfde zijdewind mag heten. En wel omdat die Westerlangereis van veel jongere datum moet zijn dan de zijdewind zelf. Dit water is gegraven onder een van de Heren van Veenhuizen, Adalbert van Treslong in 1539, als noodzakelijke vervanger van wat later de Oude Wetering zou worden genoemd. Een zeer smalle afwatering van de Grote Waard als onderdeel van het Geestmerambacht, dwars door het Veenhuizer gebied. Maar het lijkt mij niet waarschijnlijk dat de zijkade van het Niedorper ontginningsblok hier wat verschoven zou zijn. Bovendien zou deze oorspronkelijk heel goed langs de bannegrens van Oude Niedorp hebben kunnen lopen, en dan vrijwel zonder hoek of vreemde bocht. De Westerlangereis is er haast vanzelfsprekend langsgelegd. We laten onze zijdewind als Zuiderweg rustig aansluiten en eindigen bij de Langereis, en wel ter hoogte van het Mallegat. Zo'n grappige naam komen we in ons land wel vaker tegen. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2 De noordelijke entree van Zijdewind

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 19