-17- eerste stukje Lagehoek, vanaf de Korte Langereis gezien, zal daar zeker nog een overblijfsel van zijn. Dat is toch leuk om te weten. De meeste zijdewinden, die waarschijnlijk voornamelijk uit venig materiaal bestonden, zijn gewoon opgeruimd en daarmee volledig onzichtbaar geworden. Als ze als weg of opnieuw als een soort waterkering functioneerden, lag de situatie natuurlijk anders. Dan bleef er bestaansrecht en een zekere herkenbaarheid. Dit pittoreske gedeelte van het Lagehoeksweggetje was eertijds een deel van de zuidwestelijke Hoogwouder zijdewind De Niedorper zijdewind Laten we ons nu bezighouden met de zogenoemde Niedorper zijdewind, ter onderscheiding van de Schager zijdewind. Van oorsprong moet hij de zijkade zijn geweest van een rij achtereenvolgende ontginningsstukken, zich voortzettend van het noorden naar het zuiden en eindigend bij de Langereis, indertijd de Wisende. Het nog terzijde liggende veenland mocht geen water laten lopen in het ontgonnen deel. Dat moest worden tegengehouden door een zijdewind. Later moest op ongeveer dezelfde plaats een zijkade in functie tegen de bedreigingen vanuit het waardgebied. Hiermee wordt niet alleen de Grote Waard bedoeld als voorloper van de Heerhugowaard, maar ook alle waterpartijen ten noorden ervan en dat waren er nogal wat. Zo veel, dat volgens Beenakker de Westfriesedijk tussen Sint- Maarten en de Schager Wiel bij Valkkoog, met Waarddijk werd aangeduid. Dat gebeurde in de tijd van Philips de Goede, graaf van Holland tussen 1433 en 1467. De naam 'waard' had betrekking op eertijds overstroomde gebieden die niet al te diep onder water lagen, maar zelfs hier en daar nog aan de oppervlakte kwamen. Ze werden waarden genoemd. In de Grote Waard lagen allerlei eilandjes en schiereilanden die nu Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 17