Notaris Backx, -10- Als arbeider verdiende Pieter veertig cent per dag en hij had niet altijd werk. Vandaar dat hij besloot naar Hoorn te gaan, waar hij Klaas Kruk ontmoette die hem in staat stelde met zaad te gaan venten. Sinds die tijd heeft Pieter geen armoede meer gekend. Pieter kreeg met zijn vrouw Aaltje Koorn zeven kinderen van wie hij er drie heeft overleefd. Hij is zeventien jaar weduwnaar geweest en nooit hertrouwd. Op het einde van zijn leven werd hij blind. Uit zijn Momentomarum blijkt dat hij een zeer gelovig mens was. Om de tijd te doden zong hij meerdere malen per dag gezangen en psalmen waarbij hij met zijn wandelstok de maat sloeg. Hij stierf op 92-jarige leeftijd. zal publiek verkoopen te W 1WKEL, op Woensdag, 1 October 1890, des avonds zes uur, in de hcrberg giet Fortuin", van den hr. WOUD, gtJSSL a Een Iluis en ErfJ te WINKEL, in het imidorp, sectie C, Nos. 668 en 669, groot 16 aren. En een perceel best 1 louvvland, aldaar, in den Oosterpolder, sectie C, No. 121, groot 86 aren. Behoorende tot den boedel van wijlen de Echtelieden PIETER B RUG MAN en AALTJE KOORN. Schager Courant 31 augustus 1890 3. Klaas Brugman werd geboren te Winkel in 1844 en is overleden te Winkel in 1934. Hij was landbouwer en fijnbouwer. Evenals zijn vader handelde Klaas Brugman in zaden. Hij deed dat in eerste instantie met zijn oudere broer Cornelis. Als zogeheten fijnbouwers (tuinders) teelden zij voor gezamenlijke rekening diverse zaden, zoals koolzaad, mosterdzaad en erwten. Zij kopen in 1870 samen een huis en in 1875 een ander huis, waarvan Klaas voor 2/3 eigenaar was. Een maand later lossen zij deze situatie op door te ruilen. Cornelis krijgt huis nr. 1 en Klaas huis nr. 2. Op de inventarislijst van hun gezamenlijke eigendom staan onder andere dorszeilen, wieders, harken, linnen en grove (jute)zakken. Maar ook een kast voor tuinzaden ter waarde van 20 gulden. Op het bedrijf aan de Dorpsstraat 35 te Winkel staat nog een tweetal zaadkasten. Mogelijk is een daarvan genoemde kast. Maar het kan ook zijn dat hiermee de ladenkast wordt bedoeld waarmee Klaas iedere donderdagmiddag, op de rug, naar Twisk en Opperdoes liep om zijn zaden aan de man te brengen. Dat deed hij nadat hij op donderdagochtend om vier uur met de kruiwagen naar de markt in Schagen was gelopen. Hij werd daarbij vergezeld van zijn dochters Geertje en Cornelia, die hand- en-spandiensten verrichtten. In 1877 gaan Cornelis en Klaas definitief uit elkaar. De eigendommen worden verdeeld. Cornelis krijgt het weiland en Klaas het bouwland. Klaas kreeg het alleenrecht voor de verkoop van zaden in 19 gemeenten in de directe omgeving van Winkel. Een dwangsom van 4000 gulden zou Cornelis moeten betalen als hij zijn belofte zou breken. Keihard zaken doen tussen de broers! Nog een voorbeeld hoe er zaken werden gedaan 125 jaar geleden. Dat ging per briefkaart. De portokosten waren 2,5 cent. Het is bekend dat Klaas niet alleen in zaden handelde maar ook zaad teelde en bij andere fijnbouwers zaad op contract liet telen. Anders dan zijn grootvader en waarschijnlijk zijn vader die echt handelaren waren. Klaas Brugman heeft Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 2

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 10