-8- Ik heb de gemeente Hollands Kroon gevraagd om dat als een gedenkwaardig ensemble te zien en de steen met Loesjes naam in het bijzonder tot oorlogsmonument te verklaren. Tot dusver zien ze, om de een of andere reden, dat helemaal niet zitten. Heel misschien speelt hierbij een rol dat er van het graf en de steen officieel afstand schijnt te zijn genomen door de nabestaanden en dat het graf inmiddels geruimd is. Maar dat lijkt mij een uiterst vreemd argument. Hoe dan ook: het laatste woord is er nog niet over gezegd. Journaliste Lydia Jasper heeft, na een lang gesprek met mij en een bezoek aan het kerkhof, een halve pagina in het Noordhollands Dagblad mogen besteden aan een ontroerend verslag. Geillustreerd met mooie foto's van Loesje en haar tijdelijke familieleden. Foto s afkomstig uit het bezit van Yad Vashem zelf. Op het artikel van Lydia zijn nogal wat reaches gekomen. Hier zal ik er een van weergeven, hoewel de brief in feite gericht is aan het College van Hollands Kroon. Geacht College, Vandaag is het exact 69 jaar geleden dat Loesje Pinto op vijfjarige leeftijd in Auschwitz werd 0 vermoord. In 1942/43 was zij gedurende een jaar ondergedoken in Nieuwe Niedorp. Haar naam is ter herinnering aangebracht op een grafsteen bij de Fenikskerk. In een artikel in het Noordhollands Dagblad van 2 februari zijn de gebeurtenissen uit die periode beschreven: een aangrijpend verhaal van verdriet, moed en verraad. Foto's en verhalen van ooggetuigen geven deze tragedie een eigen gezicht. In het licht van deze geschiedenis verliezen de zaken, waarover we ons momenteel in Nederland opwinden, al hun betekenis. Blijkens het artikel is nu de vraag aan de orde of de grafsteen als gedenkmonument zal blijven bestaan, herplaatst dan wel geruimd zal worden. Door middel van dit briefje doe ik een dringend beroep op u, College van B&W, de gedenksteen in stand te houden. Weliswaar sta ik in geen enkele bijzondere relatie tot Loesje Pinto, noch de familie De Vries die haar onderdak heeft gegeven, maar zij belichaamt voor mij wat weerloos en waardevol is. Ik kan mij niet voorstellen dat er voor de gemeente Hollands Kroon zaken bestaan, die tragischer zijn - en daarom meer gedenkwaardiger dan een meisje van 5 jaar ("een lief en slim kind") dat in Auschwitz is vergast. Evenmin kan ik mij voorstellen dat met het ruimen enig maatschappelijk belang gediend is. Voorts is de gedenksteen een eerbetoon aan moedig gedrag. Vanmiddag heb ik ter herdenking van Loesje een paar bloemen op de grafsteen gelegd. Ik hoop dat 0 ook in de komende jaren te kunnen doen. In vertrouwen op het moreel kompas van u als College, teken ik, in afwachting van een positief besluit, Hoogachtend, W.W.J. Rakhorst Willem-Alexanderplantsoen 9 1945VE Beverwijk Het bosje rozen op de grafsteen op Loesjes sterfdag Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 8