-7- De grootmoeder van Liesbeth, afkomstig van de boerderij aan 't Paadje, was als enige van de familie De Vries hierbij aanwezig. Het ophalen van het dierbare pleegkind maakte natuurlijk een verschrikkelijke en onuitwisbare indruk op haar. Zoon Jaap was al een tijdje daarvoor door Duitse militairen opgepakt en naar kamp Vught gestuurd, zonder dat precies duidelijk was waarom. Zijn vrouw Wijntje zocht hem net op de fatale dag op. Daar had ze speciaal toestemming voor gekregen. Het lijkt erop dat dit van bovenaf expres zo georganiseerd was om zo weinig mogelijk weerstand te ontmoeten. Deze hele geschiedenis wordt nog scherp herinnerd door de inmiddels 87- jarige Tiny Provoost-Kooy die indertijd het dienstmeisje was bij de familie De Vries. Ze weet nog heel goed dat ze in tranen is uitgebarsten tijdens het voor de laatste maal strikken van Loesjes schoentjes. Dat verraad een rol speelde is onmiskenbaar. Of een van de NSB'ers, of een enkele SS'er uit Nieuwe Niedorp dit op zijn geweten heeft, is nooit duidelijk geworden. We weten zeker dat Loesje volledig in de familie De Vries was opgenomen, met alle vrijheid die maar mogelijk was. Vrienden en familieleden werden samen met haar bezocht. Er werd geen enkel onderscheid gemaakt tussen de kinderen. Tegenover de Duitse militairen deed men het nog voorkomen dat het om een eigen kind ging, een Elsje dat in werkelijkheid vroeg overleden was. Maar dat het meisje met het zeer donkere haar hoogstwaarschijnlijk niet tot de eigen familie hoorde, lag voor de hand. Het was tijdens de oorlogsjaren niet eenvoudig om een Joods kind op te nemen en te verbergen. Er stonden zeer onaangename sancties op. Op zijn minst gevangenisstraf, maar het kon je zelfs je leven kosten. Mijn eigen ouders, die een zaak in manufacturen hadden, hebben korte tijd het zoontje in huis genomen van een Joodse vertegenwoordiger in textiel. Ik meen dat hij Leo Stuiver heette. Hij was moeilijk binnenshuis te houden waardoor enkele buren zich er op een wat onverstandige wijze mee begonnen te bemoeien. Tegenover ons woonden NSB'ers en dat leverde bepaald geen veilig gevoel. Mijn ouders hadden ook de zorg en verantwoordelijkheid voor hun eigen drie kinderen en hebben het verblijf van Leo dus op moeten geven. Leo heeft gelukkig de oorlog overleefd en is nog een keer teruggeweest om daar getuigenis van af te leggen. Hetzelfde gebeurde bij Cornelis Lodder in Winkel die ook een manufacturenzaak had. Daar was Louise Sax opgenomen, die echter na de noodlottige gebeurtenis op het Hoefje ijlings elders werd ondergebracht. Deze Louise heeft de oorlog ook godzijdank overleefd en gezorgd dat Yad Vashem Jacob de Vries en zijn vrouw tot 'Rechtvaardigen onder de Volkeren' heeft verklaard. De grafsteen van de grootouders, met de extra vermelding van Loesje, ligt aan hetzelfde pad als het graf van Jacob en Wijntje. Er schuin tegenover. r-mMtMBA De grafsteen met de naam Loesje Pinto (een treffend oorlogsmonument) Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 7