-6- soort verzamelwerk - al klinkt dat een beetje oneerbiedig - waarin alle aanvullingen op het Oude Testament zijn te vinden waaraan gelovige Joden zich behoren te houden.) Het Israelische Yad Vashem is de officiele instelling voor het herdenken van de bij de Holocaust omgekomen Joden, maar ook van de redders. Het kent alleen al in West- Friesland een honderdtal van deze 'rechtvaardigen' die een zeer belangrijke rol hebben gespeeld bij het helpen onderduiken van de bedreigde Joden. Zo'n dental jaren geleden nam dochter Liesbeth uit Callantsoog de eervolle oorkonde in ontvangst. Ik heb bij haar thuis het filmpje van deze bijzondere plechtigheid mogen zien. Liesbeth heeft alleen maar tamelijk vage herinneringen aan Loesje. Er staat haar in elk geval nog bij dat ze het grote bed met haar deelde en dat ze ook ieder een eigen hellt hadden op de groene bank. Ze was nog maar een jaar of vijf toen haar leeftijdgenootje uit het grote huis op het Hoefje, na zo'n anderhalf jaar betrekkelijke vrijheid, werd opgehaald. En nog wel door de plaatselijke politie. Dit vervloekte werk hadden de dorpsagenten beroepshalve te doen, simpelweg bevolen door de Duitsers die het in ons land voor het zeggen hadden. Bij weigering volgde straf en mogelijk ontslag. Er zijn in ons dorp gelukkig geen herinneringen aan politioneel antisemitisch wangedrag, iets wat jammer genoeg in ons land veel is voorgekomen. Anders hadden we onze veldwachter Strijder en zijn collega alsnog over de hekel moeten halen. Gemakkelijk verliep de 'arrestatie' trouwens ook niet, want de diep verontwaardigde familie Band van de overkant probeerde de agenten nog tegen te houden, of zelfs aan te vliegen. Die goede mensen moesten op hun beurt nog weer door anderen worden tegengehouden. Het imposante huis van aannemer Jaap de Vries aan het Hoefje Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 6