Loesje Pinto door Jan Keuken Loesje Pinto samen met Henk en Liesbeth de Vries Uit een stapel aantekeningen en uitgeknipte artikelen dwarrelt iets op de grond, een heel klein krantenfotootje van onze bekende Anne Frank. Ik had aanvankelijk het plan om een zeer groot stuk te schrijven met als nogal stoutmoedige titel 'Een andere Anne Frank'. Maar ik zal me, na ampele overweging, toch maar wat inhouden, anders blijft er geen plaats over voor andere onderwerpen. Anne Frank vertegenwoordigt dankzij haar dagboek in haar eentje de achttienduizend door de nazi's omgebrachte Joodse kinderen uit Nederland. En misschien ook wel alle andere kinderen die door de nazi's zijn vermoord. Mijn artikel gaat over een ander meisje, een jong meisje met de mooie naam Louise Margaret Pinto, dat in de oorlog bij de familie De Vries van het Hoefje was ondergedoken. Zogenaamd als nichtje uit Amsterdam, dat een tijd kwam logeren om wat aan te sterken. De pleegouders noemden haar hier gewoon Loesje. De tragedie van Loesje was mij niet bekend, totdat ik een verzoek kreeg van Volkert Nobel van het Westfries Genootschap. Een verzoek om voor hem een foto te maken van een Niedorper grafsteen waarop niet alleen een Hein de Vries en IJtje Rezelman vermeld stonden, maar ook Loesje Pinto 1944 In alle eenvoud een huiveringwekkende herinnering. Hierboven staat ze afgebeeld, met haar donkere haar en strik naast de twee jonge kinderen van Jacob de Vries, zoon van Hein. Het zijn Henk en Liesbeth. Vader Jacob, meestal Jaap genoemd, was een aannemer uit Nieuwe Niedorp. Hij en zijn vrouw zijn postuum vereerd met de titel 'Rechtvaardigen onder de Volkeren'. Naar verluidt een zinsnede uit de joodse Talmoed. (De Talmoed is een Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 5