-47- onbeschaamdheijdom te antwoorden dat hij daartoe vooralsnog 'met konde resolveren, of U Edele Agtbaren moesten aantonen dat burgemeesters een stem hadden in dit geschil, dan zoude hij zijn verbod aan de timmerman intrekken\ Kerkmeester Pieter Wit was dus van mening dat burgemeesteren en schepenen in het gerezen geschil over het pastoriehek niet gerechtigd waren uitspraak te doen. Op het raadhuis waren burgemeesteren en schepenen het met elkaar eens dat het disrespect en kleijnagtingvan Pieter Wit op de uitspraak van de heren burgemeesters (intrekken van het verbod aan Hauwert om in daghuur te werken) niet tollerabel was en dat hij met zijn ongefundeerd qualijk en ten onregte gedane Interdict de magistraat bespottelijk had gemaakt, wat met alle nadruk ijver, ernst en vigelantie behoord te worden tegen te gaan\ Op het raadhuis waren ze het er wel over eens dat Wit op een punt gelijk had. Burgemeesteren en schepenen van Winkel konden geen geldige uitspraak in deze zaak doen. Er zou over geprocedeerd moeten worden en kerkmeester Mijts vroeg aan burgemeesters en schepenen 'of die de goedheijd hadden om hem te authoriseren om voor rekening van de gereformeerde kerk deser steede tegen Pieter Pietersz Wit tot afdoeninge van het gemelde en allesints qualijk en ten onregte gedane Interdict te mo gen procederen' Uitspraak van burgemeesters en schepenen der Steede Winkel was: gesien hebbende de Requeste en de allesints conform de waarheijd ter nedergestelde uijtspraak, qualificeren wij kerkmeester Mijts om voor Rekeninghe van de Gereformeerde Kerk deser Steede tegen Pieter Pietersz Wit, tot afdoeninghe van het Interdict te procederen. Acte op den Raadhuijse der Steede Winkel den vierde juni 1771, was getekent Jan SloqffV Hoe het proces is verlopen weet ik niet, maar dat valt te raden. Kerkmeester Wit zou wel bakzeil moeten halen en timmerman Hauwert kon het pastoriehek in daghuur voltooien en het proces over dit onbenullige zaakje zal de gereformeerde kerk nog wel wat extra centen gekost hebben, wat natuurlijk helemaal niet nodig was geweest, als kerkmeester Wit uit Lutjewinkel wat meegaander was geweest. Gegevens zijn gevonden in het oud-rechterlijke en weeskamer-archief van Winkel. Winkel, voorjaar 2013 Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 47