Ruzie om het nieuwe hek bij de pastorie van Winkel -46- Bronnen en literatuurlijst bij 'Ouwe Meuk!?' 1) 'Begraven begraafplaatsen'; uitgave Teleac 1994 2) 'Grafstenen in de NH kerk' Inventarisatie door Dr. C. Kruit dec. 2001In eigen beheer [A2], [Bl] enz., zijn inventarisatienummers die betrekking hebben op de locatie van de grafstenen in de kerk Ze zijn te vinden in deze inventarisatie. 3) 'Winkel in 1750' een bundel naar stukken uit het archief der gemeente Winkel', 1950 - 'Historie der gemeente Winkel' 1970. Beide geschreven door J. Baken, uitgegeven in eigen beheer. 4) Noordhollansche Arkadia', CI. Bruins en G. Schoenmaker. Uitgave Evert Visser Boekverkooper te Amsteldam 1732. 5) Geschiedenis van Holland 1572 tot 1795', deel II, Thimo de Nijs en Eelco Beukers. Uitgeverij Verloren BV 2002. 6) 'Tegenwoordige Staat der Nederlanden', deel 8. Uitgave Isaak Tirion. Amsterdam 1750. 7) 'Boerenleven in de regio Schagen', Jaap de Wit. Uitgave Pirola 2012. door Jan Smit Op de vierde juni 1771 was het weer eens nodig om schout en schepenen van Winkel bijeen te roepen voor de gewone Steede Rolle(vergelijkbaar met de huidige gemeenteraadsvergaderingen). Voor het volgende zaakje was de Criminele Rolleniet nodig. Frederick Mijts en Pieter Pietersz Wit, beiden kerkmeester van de gereformeerde kerk van Winkel, waren het enige tijd voor deze bijeenkomst eens geworden, dat er een hek langs de pastorif gemaakt diende te worden. Maar over de vraag of het hek gewoon in daghuur vervaardigd moest worden of dat men het zoude aanbesteden daarover waren de kerkmeesters het niet eens geworden. Dus dit probleem hadden ze aan de burgemeesters en schepenen voorgelegd, die moesten maar beslissen. Bij resolutie hadden de heren besloten dat het hek door timmerman Claas Pietersz Hauwert in daghuur zou worden gemaakt, maar op 29 mei 1771 gebeurde het volgende bij de pastorie. Pieter Pietersz Wit, een van de kerkmeesters, was bij timmerman Hauwert gekomen, die bij de pastorie druk in de weer was met het nieuwe hek, om de timmerman geregtelijk te laten indicerenom met het hek niet verder voort te gaan tot nader order. Twee dagen later - het werk aan het nieuwe hek lag stil - werd de gerechtsbode Dirk Borst door schout en schepenen op kerkmeester Pieter Wit en timmerman Hauwert afgestuurd, om uit hun beider mond te horen wie de timmerman aan 't werk van het hek rond de pastorij hadde gestelfVan beiden kreeg Borst te horen dat Frederick Mijts de timmerman had verteld dat hij het hek in daghuur mocht maken. Toen bode Borst daarop aan kerkmeester Wit vroeg of hij zijn verbod om met het hek verder te gaan, die avond voor zes uur wilde intrekken, had Wit daarop de Historisch Niedorp, informatiehlad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 46