-41- ongenoegen in het rechtsgebied van de Stede Winkel? Baken schrijft daarover: lalles is belast behalve de lucht, die men inademfZeker is dat vele boeren deze lasten niet meer konden opbrengen en gebruik maakten van een oud recht. Spadegestoken land Spadegestoken land was een oud gebruik waarmee de boer te kennen gaf dat hij zijn financiele verplichtingen niet meer na kon komen. Dan stak hij de spade op het kopeinde van zijn akker of weide in de grond als teken dat hij dit onbeheerd achter liet. De Domeinen ('beheerkantoor van de overheid') van de Republiek werden dan eigenaar van dat stuk grond. De administrateur van de spadegestoken landen was Jan Slooff [D3], de gemeentesecretaris. Hij deed dit werk ook al in zijn vorige betrekking als kerkkoster en schoolmeester. Rond 1750 vermeldde hij in de stukken dat er al vijftig eigenaren waren die hun landerijen hadden verlaten. De onbeheerde stukken land hadden een oppervlakte van 269 geersen, 5 snezen en 8 roeden. Dit komt ongeveer overeen met 80 hectaren. Volgens de 'quohieren' der verponding maakten die 80 hectaren deel uit van een totaal van ongeveer 900 hectaren6. De biezen, brandnetels, riet en stekels kregen alle ruimte om op het onbeheerde land te gedijen. Omgerekend moesten die boeren die de spade hadden gestoken leven van ongeveer 1,6 hectare land. Pachters die pachtschulden hadden, kregen te maken met beslagleggingen op hun bezittingen. Spadegestoken land De wet van Murphy? 'Als er iets mis kan gaan dan gaat het ook mis'. Deze wet kenden de mensen van de 18e eeuw niet, Murphy leefde van 1918-1990, maar is wel toepasbaar. Een wetmatigheid van een opeenstapeling van noodlottige zaken. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1 6 'Tegenwoordige Staat der Nederlanden'

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 41