-39- bij kas zitten. Aan dit recht kwam een einde. Bij Koninklijk Besluit werd per 1 januari 1829 begraven in de kerk verboden. Bij de minder draagkrachtigen was het veelal gebruikelijk dat zij op het kerkhof in een massagraf werden begraven. Over of dit in Winkel gebruikelijk was, kan ik niets zinnigs zeggen. In die tijd was het niet ongebruikelijk. De kunstschilder Rembrandt van Rijn belandde in een dergelijk graf. De volksmond noemde dergelijke graven meugveel of slokop1. Grafsteen van meester en voorzanger Pieter Koppedreyer, overleden 12 maart 1741, oud 39 jaar Terug naar de kerkvloer. Daar zag ik namen die voor mij niet onbekend waren. Benjamin Medenbach (predikant [A2, B1 Adriaan Hauwert (chirurgijn [F8]), Pieter Koppedrayer (schoolmeester [F23]) en Jan Slooff (gemeentesecretaris [D3] )2. Zij worden genoemd in de bundel 'Winkel in 1750' en in het boek 'Historie der gemeente Winkel'3, geschreven door oud-burgemeester J. Baken (1946 tot 1966). Zijn pennenvruchten betreffende de 18e eeuw lijken wel wat op onze dagelijkse berichten in de media. De steekwoorden van vandaag, 'stagnerende economische groei', 'aantasting verzorgingsstaat', 'te grote staatsschuld', 'slecht politiek leiderschap' enz. Het lijkt of deze woorden niet aan tijd zijn gebonden, alleen zijn ze anders benoemd en hebben ze een andere belevingswaarde. Toegegeven, de media hebben meer oog voor het landsbestuur, maar toch. Stormt het in de staat, dan krijgen de burgers daar last van. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1 1 'Begraven begraafplaatsen'; uitgave Teleac 1994 2 'Grafstenen in de NH kerk' 3 'Winkel in 1750'

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 39