Ouwe meuk!? -38- Kommer en kwel in de eerste helft van de 18e eeuw in Winkel door Maarten Mooij De gotische kerk van Winkel in de 18e eeuw, gesloopt in 1834 Op de zaterdag van het weekend 'Nazomeren in Niedorp' vorig jaar, was de temperatuur zo hoog opgelopen dat het niet meer aangenaam was om de opengestelde tuinen nog te bekijken. Bij deze tropische hitte, was het logische gevolg om naar het orgelconcert in de Lucaskerk in Winkel te gaan. Echter het prachtige Knipscheerorgel uit 1862 had ook last van de warmte. Sommige orgelpijpen waren dusdanig uitgezet dat ze valse noten produceerden. De organist besloot wijselijk, na het eerste nummer niet meer verder te spelen. Het bedenken van een 'slechtweerprogramma' was niet nodig. Het licht in de kerk was zo prachtig. Ideaal om het kerkinterieur te fotograferen en nader te bekijken. De meeste aandacht ging uit naar de grafstenen uit de 17e en 18e eeuw. Onder deze stenen, bijna tweehonderd in getal, bevinden zich geen graven meer. Ze zijn afkomstig uit de vorige kerk die in 1843 werd gesloopt. De huidige kerk is op dezelfde locatie herbouwd. De Lucaskerk is in 1987 grondig gerenoveerd en de vloer werd daarbij allerminst ontzien. Een groot aantal van die stenen is op esthetische wijze weer teruggeplaatst. Godzijdank zijn ze bewaard gebleven. Het belang hiervan? Dit is het stenen archief van Winkel. Na het beschouwen van deze grafstenen werd het mij weer eens bevestigd: Begraven worden binnen de muren van de kerk was vroeger een bijzonder recht, alleen gegeven aan de bovenlaag van de bevolking'Daarbij moest de familie van de overledene goed Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 38