-37- Bernd Ooijevaar weet nog enkele andere namen te noemen voor de Korte Wuiver bij Aartswoud: de Slijksteeg of Slikkerige Wuiver. En aan het begin van de Groene Wuiver was sprake van het Wuiverhuis. Die naam heeft ook geleid tot een familienaam, namelijk Van 't Wuiver. Aldus Bernd. Conclusie De meeste Weijvers, later vaak Wuivers geheten, lijken wat de naam betreft niet afgeleid van belendend water. Dat ze min of meer haaks blijken te staan op een oude hoofdweg, en dat opvallend vaak aan het eind van een dorp, is duidelijk. Ook een verbindende functie tussen dorpen is herhaaldelijk aanwezig. (Zo lijkt het me zeker niet uitgesloten dat er tussen Winkel en Nieuwe Niedorp ooit een weijver heeft bestaan. De typisch verspringende dorpsbebouwingen vragen er als het ware om.) Er blijven onzekerheden of er op een enkele plaats sprake is geweest van naamgevend water, dan wel een oorspronkelijke eigen wegnaam. Dat geldt in het bijzonder voor de Korte Wuiver aan de Herenweg bij Hoogwoud-Aartswoud. Maar het informatiebord bij de stenen banpaal tussen Opmeer en Hoogwoud baseert zich te gemakkelijk op een oude opvatting. Een opvatting die hoogstwaarschijnlijk onjuist is. Bij de meeste Wuijvers en Weijvers is helemaal geen sprake geweest van een of ander kronkelend stroompje. Het valt juist op hoe recht de wuivers in het algemeen lopen, afgezien van soms een enkel klein slingertje aan het begin. Verder is het bestaan van enkele wuiversloten juist een extra argument om bij de gewone wuivers helemaal niet meer aan naamgevend water te denken. Naast de Twuyverweg tussen Sint Pancras en Broek op Langedijk ligt aan de zuidelijke kant een sloot die in de 16L eeuw de Weijversloot werd genoemd. Een sloot die in latere tijd zelfs tot de Weijvervaart blijkt gepromoveerd. Maar hoe dan ook: zeer waarschijnlijk gewoon genoemd naar de Weijver als weg die heel veel later de Twuyverweg zou gaan heten. Ook anno 2013 is het water nog voor een groot deel aanwezig. Een zinnig verband met het oude begrip waver, dan wel het Friese wavelje is naar mijn mening al heel vroeg verloren geraakt. Het opvallend 'dwarslopen' van de wuivers zou nog iets van het meanderende en dus voortdurend uitwijkende karakter van een stroompje kunnen voorstellen. Al lijkt het wat ver gezocht. En over echt 'stromend' water, zoals genoemd bij die Engelse waver, hoeven we het helemaal niet te hebben. Als u dit allemaal met aandacht heeft gelezen wil ik u bedanken voor uw zeer gewaardeerde belangstelling. Die gaat dan heel wat verder dan alleen de onderschriften van een aantal meer of minder geslaagde foto's. Positief commentaar stel ik vanzelfsprekend op prijs. Literatuur: Zie de verwijzingen binnen de tekst Stichting COOG: Sint Pancras, Zuideinde en Oudorp Stichting COOG: Noord-Scharwoude en de buitendijkse Noord-Scharwouderpolder Archeo-logica door Frans Diederik Noordhollandse Plaatsnamen door dr. G. Karsten Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 37