-36- ene mogelijke waterscheiding bij het bandijkje daargelaten. We hebben kennelijk weer eens een discutabel onderwerp te pakken. Laten we eens kijken in het niet zo recente Etymologisch Woordenboek van Dr. J. de Vries. Daar worden het Wormer Weiver en het Jisper Weiver genoemd, gevolgd door de volgende verklaring: Gewoonlijk het eind van het dorp, dwars van de hoofdweg en de verbinding vormend met het volgende dorp. In de Zaanstreek is het ook waternaam... (Daar heb ik helaas nog niets van kunnen vinden, en gek genoeg, noch van een Wormer Weiver.) De Vries verwijst hierbij ook nog naar 'Waver'. Dan noemen we het Plaatsnamenboek van Van Berkel en Samplonius. Bij Weiver wordt gemeld, dat we hier met een zogeheten Middelnederlands woord te maken hebben, kortom een term uit de middeleeuwen. En dan komt als nadere betekenis - wel een beetje beperkt en nogal uitzonderlijk - 'een rij huizen buiten de kom' (het Weijver). Dat is waarschijnlijk gewoon uit het Middelnederlands Handwoordenboek van Verdam overgenomen. Daar staat letterlijk: 'Een in Noord-Holland voorkomende benaming voor een rij huizen buiten de kom van het dorp'. Vervolgens wordt weer verwezen naar het ons intussen overbekende 'Waver' als mogelijke oorspronkelijke naamgever. Daar is men het in het algemeen wel over eens: dat moet in het verre verleden een rol hebben gespeeld. Verder wordt nog toegevoegd dat het Middelnederlandse 'weiven' hetzelfde is als het latere wuiven. Vandaar dus: Weijver wordt Wuiver. Naamsveranderingen Rest me nog een paar voorbeelden te noemen, zoals de Weiver bij Westzaan en de Weiver bij Krommenie richting Nauernasche Vaart. Er liep vroeger een weg met de naam Tweijver tussen Opmeer en Spanbroek die - via de spelling Twijver - inmiddels veranderd blijkt in Wuiver. Dat lijkt me niet verkeerd. lets verderop treffen we de voormalige Ooster Weyver aan tussen de Zomerdijk en Spanbroekerweg en die lijkt via Ooster Twijver (1877) veranderd in het zeer merkwaardige Toevlucht. lets met een verpleeghuis? In elk geval zijn nu alle vijf gevallen uit de gemeente Opmeer aan de beurt gekomen. Als sluitstuk noem ik de Weyver tussen Oudorp en de Schermerdijk. De oude naam blijkt uiteindelijk veranderd in't Wuiver. De Groene Wuiver tussen Aartswoud en Hoogwoud Daar is weinig of niets op aan te merken. Het toevoegen van een't' is zelfs grappig. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 36