-34- Noordhollands Landschap kiest voor het water, en dan logischer wijs aan de Opmeerder kant. Maar de tamelijk brede sloten aan beide zijden zien er vrijwel hetzelfde uit. Waarom zou het linkerwater, dat alleen op de foto veel smaller oogt, ook geen wuiver mogen heten? Maar twee wuivers vrijwel naast elkaar lijkt een beetje te veel van het goede. Daarom verwacht ik dat het hier eigenlijk om het banpad zelf gaat. De Opmeerder Wuiver op de grens tussen Opmeer en Hoogwoud Ik kan in elk geval niet aannemen dat het hier allemaal kleine stroompjes zijn geweest, zoals ik wel eens bij iemand heb gelezen van wie ik helaas de naam vergeten was. Maar Bernd Ooijevaar mailde mij dat het om een zekere Andre Bouwens zou gaan. Als die Andre gelijk zou hebben zou de Herenweg een tamelijk opvallende langgerekte kreekrug moeten zijn geweest om zelfs drie beekjes op rij te laten ontspringen. Toch vermeldt het informatiebord van het Noordhollands Landschap de stroompjes met nadruk. Dat is niet erg geloofwaardig en dat is jammer. Er moet natuurlijk een goede reden zijn geweest om hier en daar bepaalde sloten een Wuiver te noemen. Maar waarom heetten ze dan niet, net als bij Winkel en Noord- Scharwoude, voor alle duidelijkheid Wuiversloten? Dat heet een retorische vraag waarop helemaal geen antwoord verwacht mag worden. Maar wat maakte dan het onderscheid met de andere dwarslopende sloten? Misschien geeft juist de toevoeging 'sloot aan, dat een gewone wuiver in die tijd niet meer als een zijwater, maar als een dwarslopende landweg moet worden beschouwd. Als ik op mijn oude kaart uit 1740 van Uitwaterende Sluizen kijk naar de Eerschwouder Weijver valt iets bijzonders op. Het betreft niet alleen het korte stukje tussen Aartswoud en de Herenweg, maar ook het vervolg tot De Gouw. Langs het hele stuk wordt aan een kant hetzelfde water aangegeven. Van de huidige bocht om een fraaie oude boerderij is op de kaart nog geen sprake. Het lijkt er dus op dat de Weijver Historisch Niedorp, informatiehlad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 34