De voormalige Weijvervaart en de Twuyverweg bii Sint Pancras Van Twuivers Dat gedoe met die T brengt me op de familienaam Van Twuiver, een naam die in Nieuwe Niedorp, volgens het telefoonboek, in deze tijd maar een keer voorkomt. Op het Hoefje in Nieuwe Niedorp treffen we een zekere B. van Twuiver. Jarenlang was in de Moerbeek een royaal ogende kruidenierswinkel aanwezig van Jan van Twuiver die een uitgebreide schare klanten mocht bedienen rondom de kleine buurtschap. Volgens een plaatsgenoot, Simon Wijn, ging het hem voor de wind. Zijn ouders waren hem in hun zeer eenvoudige winkeltje voorgegaan. In het telefoonboek ontdekken we vier Van Twuivers in Schagen en ook vier in Den Helder, maar in Alkmaar zelfs zeventien. In Heiloo tellen we er zeven. In Koedijk zowel als Bergen vinden we maar een naam. Op de internetsite Familienamen merk ik dat de naam in ons land zeer weinig verbreid is. In Noord-Holland treffen we er het meest. Zouden al deze mensen overigens beseffen dat ze een voorouder hebben gehad die van Het Wuiver afkomstig was, waar dat ook moge liggen? Ik denk het niet. Zou Van het Wuiver afkomstig kunnen zijn van een watertje? Dat zou zeker kunnen. Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1 de loop van de tijd, maar ook op verschillende plaatsen waar een iets ander dialect wordt gesproken. Daar is al eens eerder aandacht aan besteed. Het valt op dat weijvers, dan wel wuivers typisch Noord-Hollands zijn en dat ze beperkt lijken tot het gebied boven het Noordzeekanaal. Je zou het een eigenaardigheid van het Hollands Noorderkwartier kunnen noemen. Vrijwel altijd staan ze min of meer haaks op de dorpsstraten. En opvallend vaak aan het eind van een dorpskom. Ze vormen dan nogal eens een verbinding met het volgende dorp. Het mooiste voorbeeld uit de omgeving is de Twuyverweg tussen Sint Pancras en Broek op Langedijk. Die hoofdletter T is niet meer dan een afkorting van het oorspronkelijke lidwoord 'Het'. Dat verschijnsel werd al eens eerder besproken in een naam als Tjaddicx oftewel Het Jaddicxs, een voormalig meertje aan het westeind van 't Veld. Het voormalige eilandje bij Kolhorn, waar het polderhuis op gebouwd is, draagt de naam De Tjarde. Ook daar was oorspronkelijk sprake van Het Jarde. Het dorp Tuitjenhorn heette oorspronkelijk Utingehorn. Zo zijn er nog wel meer voorbeelden te noemen. "S V

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 32