-31- Een kruising van beken? Een aloude naam voor Winkel is - met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid - Overewinkel dat mogelijk gewoon betekent 'over de Winkel'. Net zoals Overijssel over de IJssel betekent. (Maar Overewinkel zou heel misschien ook Uithoek kunnen betekenen. Dat is niet helemaal uit te sluiten.) Nu is er een probleem: die Leek van Diederik, die hier mogelijk de Winkel wordt genoemd, kruist een andere beek met de echte oude Friese naam Beets, afstromend van de Winkeler hoogte via de latere Corversloot naar het westen. Daar is door mij al de nodige aandacht aan besteed in het artikel over de Kostverlorenpolder (zie Info nr. 28, 1997). Overigens moet worden opgemerkt dat 'leek' een zeer algemene benaming is voor een beek in het voormalige Friese gebied. Zo is Medemblik genoemd naar een zogenoemde Middenleek. En dat geldt eigenlijk net zo voor de term 'beets'. De plaatsnaam Beetsterzwaag betekent eigenlijk 'Weidegrond aan de beek'. Is het mogelijk dat een beek een andere beek doorkruist? Het lijkt mij praktisch onmogelijk, echt onzin. Hoe moeten we dit dan zien? Als we aannemen dat de lange beek van Diederik ouder is dan de Beets en haar ontstaansrecht ontleende aan de oude dikke veenlaag die in de late middeleeuwen nog min of meer intact was, hebben we een verklaring. Dan is het ook mogelijk om gewoon over het zogenaamde Hoogland bij Barsingerhorn te stromen, omdat het indertijd nog onzichtbaar onder het veen lag en nergens boven uitstak. Dat Hoogland vormde een onderdeel van het krekensysteem van het vroegere Gat van Bergen, net zoals de relatief hoge rug aan het westeind van Winkel. Nadat de lange ontginningsweteringen De huidige situatie met de straatnaam waren gegraven (Info nr. 55, 2010) en het Winkeierzand landschap ontwaterd en ontgonnen werd, staken de gevormde kreekvullingen langzamerhand boven het verminderde veendek uit. Daarop ontstonden er nieuwe stroompjes, zoals onze opnieuw ontdekte Beets en - niet te vergeten - de Moerbeek. Al het hoogveen is intussen veranderd in laagveen dat hier en daar behoorlijk moerassig en moeilijk toegankelijk wordt. Van Weijver tot Twuiver Een Weijver, op z'n Westfries uitgesproken als Waiver, heeft veelal een Wuiver als opvolger. Volgens het Chronologisch Woordenboek van Nicoline van der Sijs is 'wuiven' een tamelijk nieuw woord uit de 17e eeuw. Dus weijver is ouder, en dat zou dan mogelijk weer af kunnen stammen van waver. Klinkers veranderen nogal eens in Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 31