-30- de Rijn, Maas en IJssel. Maar ook langs een Overijsselse Vecht vind je de resten van oude meanders. De echte loop van die veronderstelde beek tussen Barsingerhorn en de Langereis is moeilijk na te gaan. Bij het dorp Winkel zou aan de westkant, tussen de Scheidersweg en de Nieuwe Niedorperweg, precies langs de voormalige gemeentegrens, heel misschien nog zo'n oud stukje water kunnen worden aangewezen. En dan nog wel een recht stukje, met ook hier een weijvernaam: de Weijversloot! Er wordt wel verondersteld dat 'weijver' ooit een echte waternaam zou zijn geweest met de betekenis 'stromend dan wel kronkelend water'. Er wordt dan onder meer verwezen naar een Engels riviertje met de naam Waver. Dat doet denken aan het Engelse werkwoord 'to wave'. En dat betekent wapperen, zwaaien of wuiven. Een wuivend gebaar heet in het Engelse taalgebied een 'wave', uit te spreken als 'weef. Tegenwoordig vinden mensen het vaak prettig om gezamenlijk bij bepaalde muziekmanifestaties zo'n koddige 'wave' in te zetten. Ik moet er niet aan denken. Een Waver als voormalig riviertje treffen we ook aan tussen Abcoude en Uithoorn, niet erg ver van Amsterdam-Zuidoost, en dan grappig genoeg samenvloeiend met het oude riviertje de Winkel. Dat gebeurt bij zo'n ijzeren wipbrug, de Stokkelaarsbrug, waar u waarschijnlijk nog nooit van gehoord heeft. Buitenlandse varianten op wavers zouden volgens G. Karsten ook voorkomen in Duitsland, Belgie en Frankrijk. Het gekke is alleen, dat ik ze nog steeds niet heb kunnen vinden. Misschien kan iemand me daarbij helpen. De meest sprekende en mogelijke verklaring van onze waver is Karstens verwijzing naar het Friese 'wavelje' dat 'slingeren' betekent. Niet zo vreemd voor een oud Fries gebied als het onze. Kaartje van de Weijversloot aan de westkant van Winkel (zie pijl) Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 30