Onze merkwaardige Weijvers en Wuivers -29- door Jan Keuken Janneke Weijver Af en toe lees ik iets na wat ik jaren geleden heb geschreven. A1 was het alleen maar om te zien of ik het er nog volledig mee eens kan zijn. Er kan altijd sprake zijn van 'voortschrijdend inzicht', zoals sommige historici dat zo mooi kunnen zeggen. Zo kwam ik in mijn artikel over 'Egmond in de Weere' uit juni 1993 een Janneke Weijver tegen. Het betreft een zeer oude lang vergeten naam voor de Leekerweg die in onze tijd vanuit Barsingerhorn in de richting van Lutjewinkel loopt. Maar vroeger was die verbinding er, gek genoeg, nog niet. Janneke Weijver stopte indertijd abrupt bij een pad langs de Hoogsloot waarlangs je dan met een omweg verder kon via de Poepekaai Deze Janneke Weijver zal gelopen hebben langs een gedeelte van een oude beek, de Leek genaamd, waarvan de oorsprong volgens de bekende Frans Diederik zelfs in de buurt van de Langereis te vinden zou zijn. Een moerasbeek, meestal langzaam stromend van zuid naar noord, grotendeels langs en over de ontstane kreekrug van het Gat van Bergen. De opvallende knik in de dorpsstraat van Barsingerhorn, liggend langs het brede water van de dorpssloot oftewel de Mient, zou een typische aanwijzing zijn voor een uitstromende beek. Nu hebben beken de eigenaardigheid om niet de kortste weg tussen twee punten te kiezen, maar er voortdurend slingers op na te houden. Bochten die ook nog weer gemakkelijk in de loop van de tijd van aanzien en van plaats kunnen veranderen. Wat dat betreft is er niet veel verschil met de vroegere zich voortdurend wijzigende stroombedding van hun grote broers, onze machtige laaglandrivieren. Dat geslinger werd meanderen genoemd. Dat deden ze overal langs Janneke Weijver (genoemd naar de Poepen oftewel de Duitse seizoenarbeiders), en verder de Moerbeek en de Wateringskant. Het laatste stukje van Janneke Weijver is gelukkig bewaard gebleven en ziet eruit als een laag, onverhard dijkje tussen twee sloten. Volgens mij heel uitzonderlijk na de grote ver- kavelingen uit de jaren zeventig, waarbij ons vertrouwde landschap volledig onteigend werd, als ik dat harde woord mag gebruiken. Het stukje Janneke Weijver is waard om als landschapselement be- houden te blijven! Vanaf het landelijk fietspad kun je het niet missen. Kaartje van de Janneke Weijver (met gestippeld authentiek gedeelte) en de latere verbinding met De Weere en Lutjewinkel (als Weereweg) Van de Leek tot Waver Historisch Niedorp, informatieblad 2013 nr. 1

Informatieblad stichting Historisch Niedorp | 2013 | | pagina 29